pozwoleniaa

Polski węgiel truje mniej. Minister Szyszko w Sejmie o smogu

Powodem powstawania smogu może być wykorzystywanie niepolskiego węgla - obwieścił minister środowiska. Swoje rewelacje ogłaszał w Sejmie.

W czwartek 26 stycznia minister środowiska Jan Szyszko odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące smogu. Problem silnie zanieczyszczonego powietrza w polskich miastach został nagłośniony po przekroczeniu na początku roku norm smogowych nawet o kilkaset procent. Minister przyznał, że smog rzeczywiście istnieje, a sytuacja „może być niepokojąca”.

Szyszko poinformował posłów, że zgodnie z kontrolą przeprowadzoną przez inspektorat ochrony środowiska w 2015 r., na 46 stref w Polsce, w 39 zanotowano przekroczenia norm stężeń dla pyłu PM10. Dla pyłu PM2,5 normy były przekroczone w 23 strefach. W przypadku benzopirenu normy były przekroczone aż w 44 strefach.

Jego zdaniem za polski smog odpowiada zła jakość węgla, którym Polacy palą w piecach. Przyznał też, że polski węgiel jest „znacznie lepszej jakości” od tego sprowadzanego z zagranicy, zwłaszcza ze wschodu. Zdaniem portalu Wyborcza.pl nie jest to jednak prawdą. Zdaniem ekspertów, na których powołują się dziennikarze, prawdziwą przyczyną smogu jest palenie węglem najgorszej jakości, tzw. mułami, sprzedawanym przez krajowe kopalnie po bardzo korzystnych cenach.

Minister Szyszko zapewniał, że rząd na poważnie podchodzi do zagadnienia smogu i walka ze zjawiskiem wpisana została do „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Co ciekawe, pełnomocnikiem rządu do rozwiązania problemu smogu jest minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki, a nie szef resortu środowiska Jan Szyszko.

Źródło: www.eko.org.pl [za:] www.msn.com

Artykuły powiązane

Kolejne miasto ginie w smogu. Czy władze podejmą stosowne kroki?

0
26.01.2017

W ubiegłym tygodniu mierzyliśmy zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM 10 na wybranym kępińskim osiedlu domów jednorodzinnych. Okazuje się, że panowały tam warunki nie s...

Ludzie, ogarnijcie się, smogu nie ma!

0
17.01.2017

Ministerstwo Środowiska odmówiło obniżenia progów alarmowania polskiego społeczeństwa o zagrożeniu smogiem. W 2015 roku Polski Alarm Smogowy rozpoczął zbieranie podpisów pod p...

Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą truć

0
03.11.2016

Nadal ponad 3,5 mln Polaków ogrzewa domy "kopciuchami", w których palą węgiel niespełniający żadnych norm. Tymczasem Polska jest producentem pelletu - czystego paliwa, kt...


Więcej w tym dziale:


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.