Pozwolena A1

Nanowłókno rozwiązaniem na wyciek oleju?

Niektóre gatunki paproci wodnych mogą wchłaniać duże ilości oleju w bardzo krótkim czasie. To dzięki temu, że ich liście mają właściwości, które sprawiają, że nie przepuszczają ani kropli wody, jednocześnie z dużą łatwością wchłaniając oleje różnego rodzaju. Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Karlsruhe (KIT), wspólnie z kolegami z Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma z Bonn odkryli, że możliwe to jest dzięki specjalnej budowie liści, pokrytych drobnymi włoskami. Odkrycie to stało się punktem wyjścia dla badań nad nanowłóknem, które mogłoby posłużyć jako przyjazny środowisku sposób na wycieki paliwa, stanowiące poważne zagrożenia dla morskiej fauny i flory.

Uszkodzone rurociągi, katastrofy tankowców czy wypadki na paltformach wiertniczych mogą skutkować w zanieczyszczeniu wody przez ropę naftową czy oleje mineralne. Zastosowanie konwencjonalnych metod radzenia sobie z takimi sytuacjami ma swoje minusy. Skraplanie oleju czy stosowanie silnych substancji chemicznych, przyspieszających jego rozkład mogą jeszcze gorzej wpłynąć na środowisko niż w przypadku, gdyby to sam olej wpływał na nie.

Naturalne materiały, mogące przyjąć olej, jak trociny czy włókna roślinne, są mało efektywne, ponieważ wchłaniają także duże ilości wody. Badając różne możliwości radzenia sobie z plamami oleju na wodzie, naukowcy porównali różne gatunki paproci wodnej.

Wiedzieliśmy, że liście tych roślin nie przepuszczają wody, ale po raz pierwszy prowadziliśmy doświadczenia z ich właściwościami wchłaniania oleju - mówiła Claudia Zeiger, która nadzoruje projekt w KIT.

Paprocie, o których mowa, wystęują głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, ale można na nie rónież natrafić w niektórych akwenach w Europie. Jako że szybko się rozrastają, uznawane są za chwasty. Jednakże mają ogromny potencjał jako tanie, szybkie i przyjazne dla środowiska pochłaniacze oleju. 

Claudia Zeiger wskazuje, że rośliny te mogą zostać z powodzeniem użyte w jeziorach. Po ok. 30 sekundach liście osiągają swój limit i mogą zostać usunięte razem ze znajdującym się w nich olejem. Szczególną uwagę badacze poświęcili paproci o odmianie Salvinia. Analizując różne jej gatunki odkryto, że najłuższe włoski pobierają najmniej oleju.

Zdolność do wchłaniania oleju zależna jest od kształtu zakończenia danego włoska, zaznacza Zeiger. Jak wynika z dotyczas przeprowadzonych doświadczeń, najwięcej oleju zmagazynowała paproć Salvinia molesta, której włoski przypominają trzepaczki do jajek.

Związek między budową powierzni liścia i jego właściwości przyjmowania oleju stanowiły kluczowy element, dzięki któemu badania nad nanowłóknem mogły posunąć się naprzód. Powstały w ten sposób materiał na bazie plastiku naśladuje zachowanie Salvinii, polegające na oddzieleniu wody i oleju. Badamy mikro- i nanostruktury, występujące w przyrodzie, by jeszcze bardziej udoskonalić nasz wynalazek - mówi Hendrik Hölscher.

Źródło: www.sciencedaily.com [za:] www.kit.edu
Tłumaczenie: Paweł Makowski

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.