Pozwolena A1

Drugie życie butelki PET - najważniejsze informacje

PET - politereftalan etylenu. Pod tą nazwą kryje się materiał z niezwykłym potencjałem, nadający się do ponownego wykorzystania dzięki procesowi recyklingu. Na europejski rynek rocznie trafia średnio 70 miliardów butelek z tego tworzywa. Coraz więcej z nich poddawanych jest procesowi, w wyniku którego mogą dalej nam służyć, lecz pod innymi postaciami. Jak do tego dochodzi?

Tworzywo PET, bez którego dziś praktycznie nie możemy się obejść, wynaleziono w latach 40-tych ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii. Początkowo służyło jako materiał do produkcji folii różnego przeznaczenia, następnie - u schyłku lat 60-tych - do tzw. przetwórstwa wtryskowego, dzięki któremu przy udziale wysokiej temperatury związkowi etylenu nadaje się pożądany kształt (np. znanej nam dziś butelki do napojów lub innego opakowania).

Według statystyk w roku 2014 poddano recyklingowi ponad 1,7 mln ton butelek PET, obecnych na europejskim rynku. Dało to w sumie ok. 57% ich ogólnej liczby na Starym Kontynencie. Rok później pobito rekord o niespełna 5%, przetwarzając 1,8 mln ton butelek ze wspomnianego materiału. Co umożliwiło taki wynik?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie ważne jest zrozumienie, że recykling PET może przybierać różne formy. Do najczęściej stosowanych zalicza się:

a) przetwórstwo mechaniczne (rec. materiałowy)
b) przetwórstwo chemiczne (rec. surowcowy lub chemiczny)
c) spalanie PET

Recykling materiałowy PET ze zużytych butelek z przeznaczeniem do ponownego użytku jest procesem kosztownym, ale nie niemożliwym. Ważne jest przy tym, aby materiał dokładnie oczyścić m. in. z resztek napoju, papierowych etykiet, kleju akrylowego do etykiet, oddzielić zakrętki z polipropylenu lub polietylenu. 

Oddzielenie poszczególnych elementów butelki jest o tyle istotne, że każdy z nich ma inne właściwości i inaczej będzie reagował na zgniatanie lub wysoką temperaturę.

Następnie na taśmę specjalnego podajnika nanosi się posegregowany już surowy odpad PET. W tym momencie 1/5 odpadów PET zostaje oddzielona. Są to najczęściej:

  • nakrętki z polietylenu dużej gęstości (HDPE) i polipropylenu (PP)
  • plastikowe pierścienie, mocowane do nakrętek 
  • etykiety z folii, będącej mieszanką polipropylenu, polietylenu, poliestru i papieru, przyklejone klejami rozpuszczalnymi w wodzie.

W kolejnym etapie oddzielone odpady poddaje się zmieleniu, następnie myciu i osuszeniu. Później ponownie mieli się je na skrawki o określonych rozmiarach, jednocześnie susząc. Tak powstały przemiał przesypuje się do tzw. big-bagów.

Osobna grupa technologii przetwarzania odpadów z PET dotyczy odzyskiwania tego tworzywa w specjalnych wytłaczarkach, gdzie finalnym produktem jest materiał w postaci granulatu nadającego się do ponownego przetwarzania.

Zużyte butelki plastikowe można również poddać przetwórstwu chemicznemu. Wymaga ono jednak dużej czystości poliestru. Wykorzystuje się tu proces zwany glikolizą. Polega ona na częściowej degradacji tworzywa PET, a uzyskany w ten sposób materiał można wykorzystać w produkcji nienasyconych żywic poliestrowych, poliuretanów i pianek poliuretanowych.

Ostatni ze sposobów zagospodarowania PET - jego spalanie z selektywnej zbiórki odpadów - nie jest metodą preferowaną. Może jednak dotyczyć odpadów znacznie zabrudzonych, dla których recykling chemiczny i mechaniczny jest nieuzasadniony.

Europejska branża recyklingu PET w liczbach

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na surowce pozyskane w wyniku recyklingu PET, ze względu na ich szerokie zastosowanie. Możemy na nie napotkać w zasadzie wszędzie, ale najczęściej na meblach, znajdujących się w naszych mieszkaniach (farby, lakiery), w autach (elementy nadwozia), które prowadzimy czy w butach, które nosimy (podeszwy, powłoki zwiększające wytrzymałość na czynniki zewnętrzne).

Przy odrobinie chęci i inwencji twórczej możemy także stworzyć ze zużytych butelek PET małe dzieła sztuki, jak klosze do lampek...

... miotły...

... a nawet choinki.

Można także pójść o krok dalej i stworzyć butelkowe krzesło...

... albo wybrać się w podróż butelkową łodzią.

Butelki PET mogą także pomóc w uprawie roślin. Nie wierzycie? Spójrzcie na tę wymyślną szklarnię.

Niewątpliwie cieszy fakt, że dzięki kampaniom społecznym i akcjom organizacji proekologicznych zwiększa się świadomość społeczeństwa odnośnie tego, jak ważne jest segregowanie odpadów, zwłaszcza tych z tworzywa PET. Staje się ono bowiem jednym z kluczowych surowców, którego pochodne w wyniku recyklingu z powodzeniem wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu.

Źródła fotografii:

www.personalise.co.uk

www.ecoboys.blog.pl

www.ekogazeta.eu

www.pinterest.com

www.recykling.pl

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.