Pozwolena A1

Konsumenci chcą recyklingu, nie nowych modeli telefonów

Większy ekran, smukła budowa, lepszy aparat - trzy powody, dla których użytkownicy telefonów porzucają swoje starsze modele na rzecz nowszych. Tak w każdym razie twierdzą producenci tych urządzeń. W badaniu, przeprowadzonym przez organizację Greenpeace, okazało się, że konsumenci nie rozglądają się w desperacji za nowym modelem telefonu. Znaczna większość z nich zdecydowanie stawia bardziej na jakość usług. W grę wchodzi także recykling urządzeń mobilnych.

Spośród 6000 respondentów ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Rosji, Niemiec Chin i Korei Południowej, więcej niż połowa zwróciła uwagę, że producenci telefonów komórkowych wypuszczają na rynek zbyt dużo nowych modeli tych urządzeń.

Tego zdania było 76% pytanych w Meksyku, nieco mniej w Niemczech i w Rosji 69% uważało, że nie potrzebują nowych telefonów i te, które posiadają obecnie w zupełności spełniają ich oczekiwania. Prawie wszyscy (90%) wyrazili przekonanie, że telefon powinien być wyprodukowany w taki sposób, by dobrze służył przez długie lata.

Prawie połowa ankietowanych chce, aby producenci umożliwili na szeroką skalę usługę recyklingu starych telefonów. "Zwłaszcza w Niemczech (61%) i w Chinach (53%) użytkownicy przywiązują się do obecnie używanych urządzeń mobilnych" - zaobserwowali badacze z Greenpeace. Oprócz tego czterech z pięciu pytanych stwierdziło, że zepsuty telefon powinno się móc łatwo naprawić w razie uszkodzenia. To samo powinno dotyczyć urządzeń wycofanych z eksploatacji.

W kwestii recyklingu starych urządzeń mobilnych takie usługi dostępne są aż dla 57% konsumentów z Korei Południowej, podczs gdy w Niemczech zaledwie 11% użytkowników ma taką możliwość. Dla porównania, 31% respondentów amerykańskich i 51% rosyjskich przyznało, że ich telefony zamiast do recyklingu trafiają prosto na śmietnik . W Korei Pd. taki los spotyka tylko 4% użytkowanych telefonów.

"Prawdziwa innowacja powinna jednocześnie zmierzać do realizacji zarówno celów ekonomicznych i środowiskowychTrue innovation should strive to improve economic and environmental goals simultaneously' - podkreślają członkowie Greenpeace. "Producenci telefonów powinni wziąc pod uwagę zdanie konsumentów i umożliwić opcje recyklingu urządzeń już od początku procesu produkcji" - dodają.

Kirstin Linnenkoper 
www.recyclinginternational.com [za:] www.greenpeace.org
Tłumaczenie: Paweł Makowski

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.