Pozwolena A1

Paliwo z plastiku. Co na to organizacje proekologiczne?

Czy możliwe jest produkowanie paliwa z wykorzystaniem odpadów plastikowych? Eksperci przekonują, że jak najbardziej. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla środowiska? Oczywiście, że nie. Nie ma to jednak większego znaczenia dla jego zwolenników. Czy uda się znaleźć wyjście z sytuacji, satysfakcjonujące obie strony?

Wiele wskazuje na to, iż odpady plastikowe, nie nadające się do recyklingu z powodu zawartości zbyt dużej ilości "nieczystości" mogą znaleźć swoje zastosowanie w produkcji paliwa, co zdaniem przeciwników pomysłu może doprowadzić do groźnego precedensu.

W swojej propozycji zmiany dyrektywy o energii odnawialnej, Komisja Europejska wymieniła paliwa kopalne na bazie odpadów na liście razem z nienadającymi się do recyklingu odpadami, które mogą zostać przetworzone na energię w postaci odnawialnej energii elektrycznej i paliwa do aut.

W pierwotnym brzmieniu dyrektywy "paliwa na bazie odpadów" oznaczały "płynne i gazowe paliwa produkowane ze strumienia odpadów nienadających  się do recyklingu, uwzględniając gazy odlotowe i spalinowe". Proponowana nowelizacja dyrektywy, wprowadzona do obrad zgromadzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w styczniu br., doprecyzowała powyższe pojęcie poprzez dodanie fragmentu, mówiącego o odpadach powstałych ze strumienia odpadów stałych, innymi słowy - plastiku.

Propozycja noweli trafiła teraz do Rady Ministrów UE, wspierana przez przedstawicieli czterech krajów członkowskich: Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii i Czech. Pomysł nabrał rozpędu po chińskiej decycji o wprowadzeniu zakazu na import niektórych rodzajów odpadów z Europy i nie tylko.

Choć rozwiązanie popierają niektóre kraje UE, innego zdania są organizacje proekologiczne. Ich przedstawiciele napisali na początku maja list do władz Unii, wyrażając w nim swój niepokój, związany z włączeniem odpadów plastikowych do definicji paliw odnawialnych.

- Produkcja paliw z nienadających się do recyklingu odpadów, takich jak plastik, jest równoznaczna z wykorzystaniem surowców kopalnych, co stoi w sprzeczności z pojęciem energii odnawialnej - przekonywali.

8 maja odbyło się spotkanie ambasadorów 28 krajów członkowskich UE. Jego tematem była właśnie nowelizacja dyrektywy o energii odnawialnej. Niektóre kraje zaczynają jednak mieć wątpliwości. - Dostrzegają, że to rozwiązanie może skutkować wieloma problemami, dlatego szukają jakiegoś zabezpieczenia. - mówi Janek Vahk z organizacji Zero Waste Europe.

Źródło: Frederic Simon, Euractiv

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

  • leos

    Paliwo z plastiku na pewno nie będzie dobre dla środowiska. W sumie nic co jest spalane w autach nie jest dobre dla środowiska ale plastik w szczególności. Jestem ciekaw kto lobbował ten pomysł z nowelą

  • grosik

    Najpierw tyle było marudzenia, że tiry szkodzą środowisku, teraz Unia głosuje nad dopuszczeniem paliwa z plastiku... Przypadek, nie sądzę

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.