Pozwolena A1

Unia wypowiada wojnę plastikowym odpadom

Jak podają brytyjskie media z BBC na czele, Unia Europejska chce w najbliższym czasie wprowadzić zakaz produkcji  przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku. Oznacza to, że ze znikną słomki, patyczki higieniczne, plastikowe sztućce i tym podobne. A co to oznacza dla środowiska? Mniej odpadów w światowych akwenach (zobacz naszą publikację na ten temat).

Na tym UE nie chce poprzestać. Jej władze chcą doprowadzić do tego, by do 2025 roku zbierane i poddawane recyklingowi były niemal wszystkie butelki plastikowe. Jednak plan nie ma szansy wejść w życie, jeśli nie poprze go 28 krajów członkowskich oraz Parlament Europejski.

Proponowany zakaz w zamyśle ma pomóc:

  • zapobiegając blisko 3.4 mln ton tlenku węgla emitowanych do atmosfery
  • zapobiegając do 2030 r. szkodom wyrządzanym środowisku, których naprawa pochłania rocznie 22 bln euro
  • pozwalając konsumentom zaoszczędzić, dzięki czemu w ich kieszeniach pozostanie blisko 6.5 bln euro

Odpady plastikowe stanowią niewątpliwie duży problem i Europejczycy muszą działać razem, by go rozwiązać – mówił pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans. – Zakażemy produkcji części plastikowych przedmiotów, jednocześnie wprowadzając ich ekologiczne substytuty.

Na celowniku Unii pojawią się zatem jednorazowe pojemniki na żywność i plastikowe artykuły gospodarstwa domowego, tj. talerzyki, kubeczki i opakowania jak np. te, w które owija się produkty typu fast-food.

Plan nie uwzględnia ostatecznego terminu całkowitego zakazu produkcji jednorazowych plastikowych przedmiotów. Jeśli jednak zostanie zaakceptowany przez przedstawicieli 28 krajów, kraje te będą musiały podjąć aktywne działania by zredukować wspomniane w tekście artykuły, dostępne do nabycia.

Każde z państw zobowiązane również będzie do zorganizowania kampanii edukacyjnej,  angażującej producentów żywności poprzez odpowiednie oznaczanie produktów i informowanie konsumentów jak plastikowe odpady będą zagospodarowane.

Oprac. na podstawie www.bbc.com

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.