Pozwolena A1

Przyszłość nadeszła, czyli koniec tradycyjnego plastiku jest bliski

Dzięki wynikom badań naukowców z uniwersytetu w angielskim Bath, niektóre biodegradowalne plastiki mogą być w przyszłości produkowane z cukru i dwutlenku węgla, zastępując nietrwałe plastiki, do których produkcji wykorzystano ropę naftową.

 

Poliwęglany z cukrów dostarczają trwalszych alternatyw dla tradycyjnych poliwęglanów z bisfenolu A, jednakże proces wykorzystuje wysoce toksyczny związek chemiczny, zwany fosgenem (silnie trujący gaz, o zapachu przypominającym świeżo skoszoną trawę). Naukowcy z Bath w hrabstwie Somerset wynaleźli o wiele bardziej bezpieczną, trwalszą metodę, z wykorzystaniem dwutlenku węgla, dodawanego do cukru przy niskim ciśnieniu i w temperaturze „pokojowej”.

 

Powstały w ten sposób plastik ma podobne właściwości fizyczne do klasycznego plastiku na bazie ropy naftowej, tj. trwałość, przezroczystość i odporność na zarysowania. Istotną różnicą między nimi jest to, że ten pierwszy może zostać na powrót zamieniony w dwutlenek węgla i cukier przy wykorzystaniu enzymu, znajdującego się w bakteriach, rezydujących w glebie.

 

Nowy plastik mógłby zastąpić ten, znajdujący się w butelkach dla niemowląt i pojemnikach na żywność, a skoro jest biokompatybilny, mógłby być wykorzystany w medycynie przy tworzeniu implantów.

 

Dr Antoine Buchard z Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Bath powiedział:

 

Wraz z powiększającą się populacją, zwiększa się również zapotrzebowanie na plastiki. Ten nowy plastik to odnawialna alternatywa dla tworzyw na bazie polimerów z paliw kopalnych, potencjalnie niedroga, a dzięki swojej biodegradowalności nie stanowiąca ryzyka dla środowiska.

Opracowany przez nas proces wykorzystuje dwutlenek węgla zamiast wysoce toksycznych związków chemicznych i dzięki niemu otrzymujemy plastik wolny od bisfenolu A, więc końcowy produkt jest nie tylko bezpieczniejszy, ale sam proces jego produkcji jest czystszy.

 

Naukowcy pracują również nad wykorzystaniem takich cukrów jak ryboza czy mannoza. Dr Buchard dodał: - Chemicy mają sto lat doświadczenia w wykorzystywaniu petrochemikaliów jako surowca, ale w przypadku wykorzystania materiałów odnawialnych zaczynamy praktycznie od zera. Przyszłość wygląda obiecująco.

 

Opracowanie na podst. www.sciencedaily.com oraz Georgina L. Gregory, Gabriele Kociok-Köhn, Antoine Buchard. Polymers from sugars and CO2: ring-opening polymerisation and copolymerisation of cyclic carbonates derived from 2-deoxy-d-ribosePolym. Chem., 2017; 8 (13): 2093 DOI: 10.1039/C7PY00236J

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.