Pozwolena A1

Pooling - co to takiego i dlaczego jest opłacalny?

Dlaczego wypożyczanie palet się opłaca? Niewątpliwie jest to tańsze przedsięwzięcie niż w przypadku zakupu palet. Do dyspozycji oddawane się wyłącznie palety najlepszej jakości, a w razie jakichkolwiek uszkodzeń, można daną paletę bezproblemowo wymienić i nie martwić się o bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Ostatnimi czasy bardzo często firmy zamiast zakupu lub produkcji palet na własny użytek, decydują się na ich wypożyczenie lub wynajem.

Od ogółu…

Na ogół dzieje się tak, że dana firma kupuje palety, które są następnie wysyłane wraz z towarem do odbiorcy. U niego, zależnie od zapisów w umowie, zapada decyzja o ich nieodpłatnym zwrocie bądź odsprzedaży czy wymianie (jeśli zachodzi potrzeba). Można się również spotkać z sytuacją, w której palety wliczone będą w koszt towaru. Jest to jednak rzadko stosowana praktyka.

Dla ułatwienia procesu wymiany palet wykorzystuje się przeważnie standardowe rozwiązania, tj. operowanie paletami konkretnej klasy (EUR, EPAL) o określonych parametrach. W ten sposób całe przedsięwzięcie wydaje się nieco łatwiejsze i jest lżejsze dla portfela.

W wypadku tzw. poolu paletowego (otwartego, czyli takiego, który oparty jest na paletach konkretnej klasy jak np. EUR lub zamkniętego, który bazuje na paletach niestandardowych) to operator jest właścicielem palet, a użytkownik jedynie je wynajmuje.

… do szczegółu. Jak wygląda cały proces?

Palety są dostarczane pod wskazany adres w umówionym terminie, a później nadawane do klienta wraz z towarem. Operator tzw. poolu otrzymuje informację o nadaniu palety i planowanym czasie jej odbioru, zwalniając z tej czynności najemcę. - Kluczowe jest tu to, że istnieje możliwość wyboru palet o niestandardowych rozmiarach, których jakość jest potwierdzona przez Kartę Oceny Palet. Jeśli firma uzna, że w najbliższym czasie będzie chciała prowadzić działania, do których niezbędne będą palety, może je odkupić po preferencyjnych cenach, oczywiście uwzględniających wcześniejszy okres ich eksploatacji.

Przed kilkoma laty przeprowadzono badania rynku paletowego na zlecenie jednej z firm. Okazało się, że zdaniem 80% ankietowanych w łańcuchu dostaw najbardziej kuleje kwestia ochrony środowiska. Nieco więcej, bo 82% biorących udział w sondażu zwracała uwagę, że ważna jest dla nich dostawa palet na czas. Tyle samo osób uznało za kluczową jakość dostarczanych palet. 84% badanych zwracało uwagę na płynność procesu zamawiania palet a dla 85% to kwestia dostępności palet była tą, którą uznali za istotną. Najwięcej, bo 86% Klientów wskazywało jednak na obsługę klienta, jako najważniejszy element, który biorą pod uwagę podczas wyboru dostawcy palet.

Warto zapamiętać

Decydując się na wynajem palet zamiast ich zakupu, należy liczyć się z tym, że niewątpliwie spowoduje to zmianę układu finansów przedsiębiorstwa, które nie będzie musiało już inwestować w środki trwałe, wymuszające ponoszenie dodatkowych kosztów (nakłady na naprawę i konserwację, segregację i administrację palet czy też odzyskiwanie pustych opakowań od odbiorców).

Statystyki pokazują, że wynajem palet cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Ważne jest, by wiedzieć jak zorganizować lub udoskonalić łańcuch dostaw, dopasowany do tego rozwiązania.

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.