przewóz odpadów do Niemiec
||

Przewóz odpadów do Niemiec a nowe regulacje o emisji CO2

Ambitny plan Niemiec zakłada obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do roku 2030. Punktem odniesienia jest tu rok 1990, określany mianem roku bazowego. Wówczas zarejestrowano ok. 1,2 mln ton ekwiwalentu CO2 uwolnionego do atmosfery. W obniżeniu emisji do ok. 563 mln ton ma pomóc znowelizowana ustawa Brennstoffemissionshandelsgesetz. Jej zapisy zaczęły obowiązywać wraz z początkiem roku 2024. Jak wpłyną na gospodarkę krajową i przewóz odpadów do Niemiec?

W czerwcu minionego roku znowelizowana została ustawa Brennstoffemissionshandelsgesetz (BEHG). W pierwotnym brzmieniu (powstała w grudniu 2019 roku, weszła w życie w styczniu 2021 roku) dotyczyła emisji CO2 z paliw kopalnych. Jej treść uzupełniono w czerwcu 2023 roku (weszła w życie w styczniu 2024) o zapisy, poświęcone spalaniu odpadów i wynikającego z tego podatku.

Nowy podatek wynosi 40 euro za tonę emisji CO2 w 2024 roku, a w 2025 roku wzrośnie do 50 euro za tonę. Warte uwagi jest to, że jest naliczany w zależności od zawartości biogenicznej i kalorycznej odpadów, co ma zachęcać do lepszego sortowania i recyklingu. Wprowadzenie tego podatku jest częścią szerszej strategii Niemiec na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 roku.

Kontakt w sprawie zezwolenia na przewóz odpadów do Niemiec:

e.nadolna@ekologistyka24.pl +48 881 045 376

j.blazewicz@ekologistyka24.pl +48 500 867 153

Nadzieje i oczekiwane zmiany

Nowa ustawa ma na celu znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Rząd Niemiec liczy przede wszystkim na to, że dzięki tym regulacjom firmy zaczną efektywniej zarządzać odpadami i poprawią wskaźniki recyklingu. Wprowadzenie podatku ma promować zrównoważone praktyki w branży odpadów oraz zmniejszyć ilość odpadów spalanych w incineratorach.

W 2022 roku Niemcy przetworzyły około 70 milionów ton odpadów, z czego 25% trafiło do spalarni. Ustawa ma na celu zmniejszenie tej liczby poprzez większy nacisk na recykling i ekologiczne metody przetwarzania odpadów.

Wpływ ustawy na przewóz odpadów do Niemiec

Wprowadzenie podatku od emisji CO2 niewątpliwie wpłynie znacząco na przewóz odpadów w Niemczech. Wyższe koszty przetwarzania odpadów mogą prowadzić do zwiększenia eksportu odpadów do krajów, gdzie koszty incineracji są niższe. Firmy transportowe będą więc musiały uwzględnić te dodatkowe koszty w swoich usługach. Może to prowadzić do wzrostu cen za przewóz odpadów.

Firmy transportujące będą musiały zoptymalizować trasy i operacje logistyczne, aby zminimalizować koszty związane z nowym podatkiem. Klasyfikowanie i segregowanie odpadów stanie się jeszcze bardziej istotne, aby uniknąć dodatkowych opłat za materiały o wysokiej zawartości kopalnej. Wprowadzenie nowych technologii do zarządzania danymi i zapewnienie zgodności z przepisami będzie zatem kluczowe dla branży transportowej.

Na Zachodzie bez zmian

Pomimo zmian w przepisach dotyczących podatku od emisji CO2, transport odpadów za Odrą wciąż podlega surowym regulacjom. Każda firma, która chce realizować przewóz odpadów do Niemiec, musi posiadać specjalne zezwolenie. Firma Ekologistyka24 jest zdecydowanie odpowiednim partnerem biznesowym, który z powodzeniem działa na rynku już ponad 10 lat. Gwarantuje kompleksową pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących podatku od emisji CO2 stawia przed branżą transportową niewątpliwie nowe wyzwania, ale jednocześnie otwiera również możliwości dla bardziej zrównoważonych i efektywnych metod zarządzania odpadami.

Podobne wpisy