A-schild - transport odpadów w Niemczech

Prowadzenie działalności na terenie innego kraju wymusza na przedsiębiorcy poznanie tamtejszego prawodawstwa. W przypadku Niemiec, na mocy ustawy o gospodarce o obiegu zamkniętym (KrWG – Kreislaufwirtschaftsgesetz) z dnia 1 czerwca 2012 roku, każdy kto chce przewozić odpady do recyklingu, musi uzyskać stosowne uprawnienia. Najlepiej zadbać o to jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia usług. Dotyczy to zarówno transportu w kabotażu, jak i transgranicznego.

Wprowadzone regulacje mają zapewnić całkowite bezpieczeństwo i profesjonalizm podczas transportowania odpadów. Każdy przewoźnik, trudniący się przewozem takich materiałów, musi stosować się do uregulowań międzynarodowych oraz obowiązujących w danym kraju.

Wnioski oraz wszelkie dodatkowe dokumenty, wymagane w procesie ubiegania się o pozwolenie na przemieszczanie odpadów na terenie Niemiec, powinny być złożone w drogą elektroniczną.

Jako specjaliści, pomożemy Ci w bezproblemowym uzyskaniu zezwolenia na transport w Niemczech. Doskonale posługujemy się językiem niemieckim. Znamy również obowiązujące tam przepisy. Uzyskanie pozwolenia nie zajmie nam dłużej niż 14 dni! Otrzymane przy naszej pomocy zezwolenie jest bezterminowe.

Kontakt w sprawie pozwolenia na transport odpadów w Niemczech

e.nadolna@ekologistyka24.pl +48 881 045 376

j.blazewicz@ekologistyka24.pl +48 500 867 153

A-schild – wymagania

Ustawa KrWG reguluje również oznaczenia pojazdów zajmujących się transportem odpadów bezpiecznych. Według niej pojazd powinien posiadać dwie białe tabliczki z literą „A” (niem. Abfall – odpad), umieszczone w widocznym miejscu z przodu na masce pojazdu i z tyłu na naczepie. Powinny one być odporne na warunki atmosferyczne. Rozmiar ma wynosić minimum 40 cm szerokości i 30 cm wysokości. Z uwagi na różnice konstrukcyjne poszczególnych pojazdów dopuszcza się zmniejszenie rozmiaru tablic. Przewóz odpadów na terenie Niemiec bez zastosowania się do powyższych uregulowań wiąże się z nałożeniem sankcji na przedsiębiorcę. Przewoźnik może otrzymać grzywnę w wysokości 10.000 €, a w przypadku transportu międzynarodowego nawet 20.000 €.

Wykroczenia w zakresie transportu na terenie Niemiec – ważne informacje

Warto nadmienić, że niestosowanie się do obowiązujących przepisów w Niemczech jest całkowicie nieopłacalne. Za łamanie przepisów w zakresie międzynarodowego transportu odpadów przewoźnicy płacą srogie kary. Brak pozwolenia na taki przewóz i działalność niezgodna z przepisami uszczupli portfel przedsiębiorcy nawet o 100.000 €. Firma, która nie wysłała w odpowiednim terminie zgłoszenia o świadczenie usług na terenie Niemiec, odpowie karą w wysokości 10.000 €. Kary obowiązują również przewoźników, którzy nie posiadają wymaganych tabliczek oraz przedsiębiorców, którzy zlecają transport odpadów firmom, nieposiadającym zezwolenia.