Pozwolena A1

Klimat klimatowi nierówny. Dlaczego ludzie nie chcą walczyć z globalnym ociepleniem?

Dokładnie 12 grudnia 2015 roku, na specjalnej konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w stolicy Francji, przedstawiciele blisko 140 państw rozmawiali o przyszłości naszej planety i o działaniach, zmierzających do jej ochrony. Owocem tych rozmów był Traktat Paryski, zwany Porozumieniem Klimatycznym. Od jego ustanowienia w lipcu minęło siedem miesięcy, ale jak dotąd do jego przestrzegania zobowiązało się… zaledwie 19 państw.

Jako pierwszy swój podpis pod wspomnianym dokumentem złożył prezydent Francji, Francois Hollande 22 kwietnia br. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Polska, którą reprezentowała Premier Beata Szydło, również podpisała wówczas traktat. Szefowa rządu powiedziała, że „jest to dobre porozumienie dla Polski” i zawiera w sobie wszystkie te postulaty, na którym stronie polskiej zależało. Wymieniła m. in. to, że specyfika gospodarek narodowych w dalszym ciągu będzie brana pod uwagę.

Wspomniała także, iż dobry przykład dały niewielkie kraje pacyficzne, które jako jedne z pierwszych sygnowały dokument porozumienia. Były to Malediwy, Fidżi, Barbados i Tuvalu.

Ogółem swoje podpisy złożyli już przedstawiciele 175 państw. Jednak aby dokument posiadał moc prawną musi zostać ratyfikowany przez co najmniej 55 państw (podpis nie jest bowiem jednoznaczny z ratyfikacją), odpowiedzialnych za co najmniej 55% światowej emisji gazów cieplarnianych. By spełnić ten warunek potrzeba więc, by ratyfikowało go jeszcze 36 przedstawicieli państw, obecnych podczas grudniowego spotkania w Paryżu. Tylko wtedy  w 30 dni po spełnieniu wymogu traktat oficjalnie nabierze mocy.

21 września br. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon przewodniczył będzie spotkaniu. Patricia Espinosa, nowo mianowana Komisarz ds. Klimatu ONZ, wyraziła przekonanie, że wrześniowe spotkanie będzie doskonałą okazją dla wielu krajów do zrobienia kroku naprzód ku lepszej przyszłości naszej planety. Ratyfikowanie przez nie Traktatu Klimatycznego pomoże w szybszym zaimplementowaniu założeń tegoż dokumentu. Docelowo mają się one przyczynić do zmniejszenia wzrostu temperatury Ziemi, który na chwilę obecną wynosi 1,5 stopnia Celsjusza w skali roku.

Drugim równie ważnym założeniem będzie pomoc  finansowa dla krajów ubogich, które cierpią z powodu zmian klimatycznych.

Źródło: www.phys.org

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.