!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Odpady medyczne i weterynaryjne - wskazówki odnośnie transportu

Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na transport odpadów medycznych lub weterynaryjnych? Co zrobić lub jakich działań unikać? Niniejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Zanim przejdziemy do konkretów, należy wyjaśnić co ustawodawca rozumie przez pojęcie odpadów medycznych. W stosownych przepisach (ust. o odpadach z dn. 14.12.2012 r.) czytamy, że są to

odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny

Natomiast przez odpady weterynaryjne rozumie się

odpady powstające w związku z badaniem, leczeniem zwierząt lub świadczeniem usług weterynaryjnych, a także w związku z prowadzeniem badań naukowych i doświadczeń na zwierzętach

Krajowe przepisy (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 9 grudnia 2014 w spr. katalogu odpadów) kwalifikują oba rodzaje odpadów do grupy 18. Wymienić tu należy np.:

  • 18 01 Odpady z diagnozowania, leczenia i profilaktyki medycznej
  • 18 01 01 Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wyłączeniem 18 01 03)
  • 18 01 04 Inne odpady niż wymienione w 18 01 03
  • 18 01 07 Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne niż wymienione w 18 01 06
  • 18 01 09 Leki inne niż wymienione w 18 01 08
  • 18 01 81 Zużyte kąpiele lecznicze aktywne biologicznie inne niż wymienione w 18 01 80

Więcej o klasyfikacji odpadów przeczytasz TUTAJ

Transport odpadów powinien odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady

W myśl starej łacińskiej maksymy mówiącej o tym, że nieznajomość prawa szkodzi, przedsiębiorcy operujący na rynku bez stosownych zezwoleń narażają się na wysokie kary finansowe. W ich interesie powinno więc leżeć bycie na bieżąco z obowiązującymi przepisami. A te już od stycznia bieżącego roku uległy zmianie.

Chcesz się dowiedzieć co musisz zrobić, aby uzyskać pozwolenie na transport odpadów medycznych i weterynaryjnych na terenie kraju? Skontaktuj się z naszym specjalistą:

Maja Koszyńska - m.koszynska@ekologistyka-24.pl  512 917 352

A jeśli byłbyś zainteresowany przewozem odpadów także poza granicami kraju, zajrzuj tutaj. Wszystkie formalności załatwisz szybko drogą elektroniczną.

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.