System kaucyjny w Polsce? Tak, ale dopiero od października 2025
Na wzór niemieckiego systemu kaucyjnego Pfand, również w Polsce ma zostać wprowadzone podobne rozwiązanie. Początkowo jego uruchomienie planowano na 1 stycznia 2025. Przedsiębiorcy wyrazili jednak sprzeciw wskazując, że potrzebują więcej czasu, by dostosować się do nowych wymogów. Zdecydowano więc, że system kaucyjny w Polsce zostanie wprowadzony od 1 października 2025. Jakie są jego główne założenia?
Kontakt w sprawie BDO
REJESTRACJA W BDO – e.nadolna@ekologistyka24.pl , +48 881 045 376
SZKOLENIA, KPO, SPRAWOZDANIA – j.blazewicz@ekologistyka24.pl , +48 500 867 153
System kaucyjny w Polsce- czym jest i dlaczego zostanie wprowadzony?
System kaucyjny to mechanizm, który pozwala na zwrot plastikowych butelek i innych opakowań (jak np. puszki aluminiowe lub butelki szklane) w zamian za pieniądze lub inną formę kaucji. Jest to sposób na zachęcanie ludzi do oddawania zużytych opakowań, zamiast wyrzucania ich do śmieci czy na ulicę.
Jak czytamy na rządowej stronie internetowej, poświęconej tej inicjatywie:
Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem zobowiązani będą do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania wskazującego na objęcie opakowania systemem kaucyjnym i określającego wysokość kaucji. Systemem objęte będą opakowania na napoje jednokrotnego użytku: butelki PET o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.
System kaucyjny w Polsce dopiero od października
Początkowo ustawa z 13 lipca 2023 roku zakładała wprowadzenie systemu kaucyjnego od 1 stycznia 2025, jednak przedstawiciele branży opakowaniowej wyrazili stanowczy sprzeciw. Wskazywali bowiem, że mają zbyt mało czasu na przystosowanie się do nowych wymogów. Chodzi między innymi o przygotowanie nowych etykiet. Według znowelizowanych przepisów będą one musiały zawierać logo wskazujące, że dane opakowanie jest częścią systemu kaucyjnego.
Rząd przychylił się do ich prośby o przesunięcie uruchomienia systemu, choć tylko częściowo. Początkowo opóźnienie miało wynieść pół roku. Zdecydowano jednak, że polski odpowiednik niemieckiego systemu Pfand uruchomiony zostanie z początkiem października 2025. Przedsiębiorcy chcieli jednak, by wprowadzono go dopiero od stycznia 2026.
Obowiązek zbierania opakowań objętych systemem kaucyjnym nałożony zostanie na sklepy powyżej 200 m kwadratowych. Małe sklepy o powierzchni poniżej 200 m kwadratowych mogą przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności. Ważne jest to, że wszystkie jednostki handlowe, niezależnie od ich powierzchni, jeżeli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem, będą pobierały kaucję. Przy czym nie ma tu znaczenia profil działalności danego sklepu, ale oferowane w nim produkty. Rząd dopuszcza również tworzenie punktów zbierania zużytych opakowań objętych kaucją poza obiektami handlowymi.
Jak to ma działać?
- Przy zakupie napoju w opakowaniu z logotypem systemu kaucyjnego sprzedawca pobierze od ciebie kaucję. Doliczy ją do ceny kupionego napoju, ale dopiero przy kasie.
- Kaucję będziesz mógł odebrać przy zwrocie opakowania i – co ważne – nie będzie ci do tego potrzebny paragon.
- Opakowanie takie zwrócisz w dowolnym punkcie zbiórki. Może się on znajdować (ale nie musi) w sklepie, w którym kupiłeś napój
Wśród korzyści płynących z wprowadzenia kaucji za opakowania wymienia się m. in.:
- zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady opakowaniowe,
- zwiększenie poziomu selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych,
- zwiększenie poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych,
- stworzenie pozytywnych nawyków dot. segregowania odpadów.
Dwie strony medalu – system kaucyjny w Polsce a BDO
To, co dla konsumenta jest atrakcyjne, dla przedsiębiorcy będzie dodatkowym obowiązkiem. Podmioty, które oferują napoje w opakowaniach w ramach systemu kaucyjnego będą musiały osiągnąć określone poziomy zbiórki selektywnej opakowań i odpadów opakowaniowych (77% od 2025 roku oraz 90% od 2029 roku). Ponadto, dla jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych przedsiębiorcy będą musieli zagwarantować, że opakowania te, wraz z ich zakrętkami i wieczkami, zawierają określony udział wagowy recyklatu. Chodzi o co najmniej 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu od 2025 roku i 30% od 2030 roku.
Przedsiębiorcy będą też odpowiedzialni za finansowanie tego systemu. Będą w związku z tym pokrywali koszty związane m.in. ze zbiórką, odbiorem i transportem opakowań i odpadów, a także z prowadzeniem ewidencji oraz rozliczaniem kaucji.
Do października jest jeszcze dużo czasu, ale po co czekać do ostatniej chwili? Jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. A z nami i z naszym ponad 10-letnim doświadczeniem masz pewność, że zarządzanie odpadami będzie w dobrych rękach. System kaucyjny w Polsce a BDO – masz pytania? Skontaktuj się z nami i nie martw się o przyszłość.
Jesteś przewoźnikiem, który transportuje odpady plastikowe, aluminiowe, szklane lub inne, ale kwestie kart przekazania odpadów w BDO wciąż sprawiają ci problem? A może dopiero rozważasz uzyskanie stosownego pozwolenia? Zgłoś się do nas na szkolenie albo porozmawiaj z naszym specjalistą – rozwiejemy twoje wątpliwości.