!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Szykuje się przełom w brytyjskiej energetyce?

Jedna z brytyjskich firm, zajmujących się produkcją energii odnawialnej ogłosiła przed dwoma dniami, że znalazła sposób na to, by mieszkania na wyspach można było ogrzewać gazem, powstałym z ... trawy.

Firma o której mowa, Ecotricity, ogłosiła się pierwszym na świecie przedsiębiorstwem, zajmującyjm się wytwarzaniem energii odnawialnej.

Według danych, jakie przekazała mediom, gaz wytwarzany z trawy "mógłby zaspokoić zapotrzebowanie na gaz w niemal 97% brytyjskich domów, wygenerować roczne zyski rzędu 7,5 miliarda funtów [co w przeliczeniu na Euro dałoby prawie 9 mld - przyp. red.] oraz doprowadzić do utworzenia nowej gałęzi przemysłu ze 150 tys. miejsc pracy".

Według Dale'a Vince'a, założyciela wspomnianej firmy, kluczowe byłoby pozyskiwanie trawy z nieużytków rolnych i poddanie procesom rozpadu w specjalnych urządzeniach. Tam zmieniłaby się w biometan w ciągu 45 dni, który następnie zostałby wprowadzony do krajowych rurociągów.

Firma uzyskała pozwolenie na przygotowanie planów i wybudowanie pierwszego zakładu produkcji ekologicznego gazu, którego uruchomienie planowane jest na rok 2018. Ecotricity szacuje, że będzie on wytwarzał energię, mogącą zasilić 4000 gospodarstw domowych.

To będzie nie lada przedsięwzięcie, ale jego wyniki będą trwałe. Trawa rośnie cały czas i jej zasoby się nie kończą, w przeciwieństwie do gazu łupkowego - powiedział Vince dla brytyjskiego periodyka The Guardian. - To rozwiązanie korzystne dla środowiska.

Propozycja budowy wspomnianego wcześniej zakładu poparły niektóre organizacje.

O ile nie będzie to kolidowało z produkcją żywności, gaz ekologiczny jak ten, uwzględniany w planach firmy Ecotricity, może pomóc Wielkiej Brytanii w przejściu na czystszą, pozbawioną tlenków węgla, drogę. - mówił Doug Parr z brytyjskiego Greenpeace.

Źródło: www.seeker.com

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.