Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą truć

Nadal ponad 3,5 mln Polaków ogrzewa domy „kopciuchami”, w których palą węgiel niespełniający żadnych norm. Tymczasem Polska jest producentem pelletu – czystego paliwa, które jednak w 90 proc. jest eksportowane.

Co roku Polacy kupują do ogrzewania domów około 10 mln ton paliw węglowych. W tej masie aż milion ton to muł – odpad powstający przy sortowaniu i płukaniu rudy węgla. Jego spalanie powoduje, że jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym państwem EU – co roku przedwcześnie umiera ok. 45 tys. Polaków.

Jak sobie radzić z tym problemem? Są też paliwa stałe, które mogą być alternatywą dla węgla, np. pellet, produkowany z odpadków drzewnych: trocin, wiórów, zrębków.

W Polsce produkowane jest rocznie ok. 650-700 tys. ton pelletu. Aż pół miliona jest eksportowanych do krajów Europy Zachodniej. Pellet to paliwo bardziej ekologiczne i wydajne od innych paliw stałych, takich jak węgiel.

W związku z tym w krajach Europy Zachodniej istnieją silne preferencje podatkowe dla klientów pellet zarówno na poziomie energetyki, jak i klientów indywidualnych. W Polsce podatek VAT na pellet wynosi 23 proc. Dla porównania w Niemczech czy we Francji to 7 proc.

W Polsce cena pelletu jest wyższa od ceny ekogroszku o 15-20 proc.

Źródłowww.eko.org.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz