Pozwolena A1

Bułgaria przeznaczy ponad 70 mln € na budowę magazynu na odpady radioaktywne

Bułgarski rząd podpisał umowę, opiewającą na ponad 70 mln €, dotyczącą budowy magazynu na odpady radioaktywne po elektrowni atomowej w miejscowości Kozłoduj. Inwestycja ma się zakończyć do 2021 roku. W skład konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za realizację tego przedsięwzięcia wchodzi niemiecka firma Nukem Technologies, będąca własnością rosyjskiego koncernu AtomStroyExport, oraz cztery firmy z Bułgarii.

Umowę podpisali wczoraj (07.07) Dilyan Petrov, dyrektor SERAW-u (przedsiębiorstwa państwowego, zajmującego się odpadami radioaktywnymi) i przedstawiciele firm, wchodzących w skład konsorcjum.

W spotkaniu uczestniczyli także Nikolaj Nikołow, szef resortu energetyki oraz Vince Novak, dyrektor ds. bezpieczeństwa nuklearnego w Europejskim Banku Rekonstrukcji i Rozwoju (EBRD).

Na mocy podpisanego w 1999 roku przez Bułgarię i Komisję Europejską tzw.     Memorandum o Porozumieniu, strona bułgarska, reprezentowana przez SERAW zobowiązała się do rozbiórki czterech reaktorów nieczynnej elektrowni atomowej w Kozłoduju i odpowiednie zabezpieczenie powstałych w wyniku tej operacji odpadów.

Podczas podpisywania umowy Nikołow podkreślał, że budowa składu odpadów radioaktywnych jest niezwykle istotna dla całego kraju, nie zaś tylko dla obwodu wracańskiego.

Mówił także o tym, jak ważna jest suma 72 milionów  €, przeznaczona na realizację wspomnianego przedsięwzięcia. Projekt ma być finansowany ze specjalnego funduszu, nad którym pieczę sprawuje EBRD.

Ministerstwo Energetyki poinformowało, że wspomniany bank z siedzibą w Londynie oraz Komisja Europejska stale monitorują to, w jaki sposób pożytkowane są środki w ramach funduszu. Pierwsza faza inwestycji ma obejmować opracowanie dokumentacji i pozwoleń, zgodnych z krajowymi przepisami z zakresu energetyki atomowej.

Resort wyjawił także kilka szczegółów odnośnie samego składu. Ma on się znajdować tuż pod powierzchnią ziemi, będzie mógł pomieścić prawie 140 tys. metrów sześciennych odpadów. Na jego lokalizację wybrano teren w promieniu 3 kilometrów od elektrowni atomowej Kozłoduj, w tzw. strefie pod stałą obserwacją.

Kompleks ma się składać z kilku betonowych zbiorników, oddzielonych od siebie specjalnymi komorami. Według wyliczeń całość powinna być na tyle wytrzymała i stabilna, by przez najbliższe 60 lat móc bezpiecznie składować to, co zostanie z rozbiórki elektrowni.

Już podczas negocjacji dot. wstępowania do Unii Europejskiej Bułgaria zobowiązała się do demontażu reaktorów elektrowni Kozłoduj (reaktory 1 i 2 do 2002 r. oraz 3 i 4 do 2006 r.). Wszystkie z nich to wersja V-230 modeli VVER-440 które uznane zostały przez Komisję Europejską jako nie nadające się do unowocześnienia. Mimo iż wyniki referendum z 2005 wskazywały, że społeczeństwo opowiedziało się za tym, by dwa nowocześniejsze reaktory (jednostki 3 I 4) funkcjonowały nadal, rząd ostatecznie zdecydował o wyłączeniu ich pod koniec grudnia 2006. Na początku następnego roku Bułgaria stała się oficjalnie członkiem Unii Europejskiej.

Źródło: www.world-nuclear-news.org , www.ebrd.com , zdj. www.sofiaglobe.com

Tłumaczenie: Paweł Makowski

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.