Pozwolena A1

IBM zrewolucjonizuje rynek?

Kiedy w grę wchodzi innowacja, postęp, nowoczesność, zwykliśmy spoglądać na Zachód w nadziei na jakieś podpowiedzi, inspiracje. Nie zawsze czerpane wzorce były jednak dobre i nie do końca korzystnie wpływały na społeczeństwa europejskie. Tym razem jednak odkrycie badaczy z kraju Jerzego Waszyngtona może przynieść więcej pożytku niż szkody.

IBM to firma, która wielu kojarzy się z rynkiem komputerowym. I słusznie. Od prawie 60 lat dostarcza ona światowemu rynkowi nowe rozwiązania w dziedzinie szeroko pojmowanej branży cyfrowej i komputerowej. Ostatnio badacze tej firmy odkryli katalizator chemiczny, który może się przyczynić do stworzenia tańszego,  w dodatku biodegradowalnego plastiku z roślin takich jak drzewo palmowe czy buraki ćwikłowe. Dałoby to możliwość stworzenia całej gamy produktów, począwszy od naczyń i sztućców na przyrządach medycznych kończąc.

Naukowcy wyjaśniają, że choć biodegradowalne widelce i łyżki już isnieją i są ogólnie dostępne, konsumenci stale poszukują tańszych rozwiązań na bazie ropy naftowej. Przełomowe odkrycie, możliwe dzięki zaangażowaniu specjalistów z Uniwersytetu Stanford skutkować będzie w o wiele tańszych produktach i mniejszej ilości odpadów.

Ekscytujące w naszym odkryciu jest to, że możemy teraz zmieniać roślny w plastikowe produkty, które będą się rozkładać, stanowiąc również alternatywę dla recyklingu wyrobów plastikowych - powiedział Gavin O. Jones, chemik z IBM Research.

Obecnie w procesie przemiany roślin w plastik wykorzystuje się metale ciężkie. Mimo iż w grę wchodzą małe ich ilości, niezwykle trudno jest je usunąć. To zaś sprawia, że produkt, który je zawiera nie rozkłada się po określonym czasie.

Nowy katalizator to substancja organiczna, która obniża zapotrzebowanie energetyczne w procesie konwersji rośliny na plastik. Nie zawiera żadnych metali ciężkich, dzięki czemu może ulegać rozkładowi tak jak "czysty" plastik.


Tłumaczenie: Paweł Makowski. Oryginalny artykuł znajduje się na stronie www.environmentalleader.com. Zdj. www.fastcompany.net

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.