!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Problem odpadów plastikowych przestanie wkrótce istnieć? Wszystko dzięki jednemu owadowi

Rocznie na świecie generowanych jest ponad 300 milionów ton odpadów plastikowych. Z jednej strony to dobra wiadomość dla firm recyklingowych, które mają w ten sposób surowiec, wykorzystywany w swojej działalności, z drugiej strony wciąż część tych odpadów trafia na dzikie wysypiska i stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Jednak może się to wkrótce zmienić. Wszystko za sprawą drobnego owada, którego postać larwalna rozsmakowała się w plastiku.

Mowa o barciaku większym, bardziej znanym jako mól woskowy. Na portalu terrarium.com.pl możemy przeczytać, że „dorosłe osobniki posiadają szarobrunatne lub popielatoszare ubarwienie i osiągają wielkość do 2 cm długości i ok. 3 cm rozpiętości skrzydeł.

 

 

Gąsienice są większe i mogą osiągać ponad 2,5 cm długości. Są kremowo-białe lub biało-brązowe z ciemniejszą puszką głowową”.

 

I to właśnie one znalazły się w kręgu zainteresowania naukowców na całym świecie.

Wszystko dzięki ich, można by rzec, nawykom żywieniowym. Upodobały one sobie bowiem polietylen, stanowiący główne składniki używanych na co dzień rzeczy jak torby na zakupy czy butelki do napojów. Uwagę na to zwróciła Federica Bertocchini z Instytutu Biomedycyny i Biotechnologii Kantabrii z Hiszpanii. Zauważyła również, że larwy innej odmiany mola woskowego, z rodziny plodia interpunctella, także są w stanie trawić plastik.

Odkrycia dokonano całkiem przypadkowo, gdy przechowywane w plastikowej torbie larwy wydostały się z niej przez wygryzioną dziurę.

 

César Hernández/Ainhoa Goñi

 

Początkowo sądzono, iż materiał został jedynie przegryziony, jednak późniejsze doświadczenia utwierdziły badaczy w przekonaniu, że fragmenty torby zostały w istocie strawione.

Naukowców zdziwiło to, iż larwy mola woskowego zjadły plastik. Nieco światła na całą sytuację rzuciło spostrzeżenie, że samice tego owada składają jaja w plastrach woskowych w pszczelich ulach, stając się niejako pasożytami. Larwy moli, aby urosnąć, pożywiają się pszczelim woskiem.

Wosk jest polimerem, swego rodzaju naturalnym plastikiem, a jego struktura chemiczna tylko w niewielkim stopniu odbiega od tej, charakterystycznej dla polietylenu – powiedziała Bertocchini.

To pierwszy i jakże ważny krok. Kiedy naukowcy odkryją na czym dokładnie polega proces trawienia plastiku przez larwy barciaka większego, możliwe będzie opracowanie rozwiązania, zmierzającego do rozwiązania problemu odpadów plastikowych.

Planujemy w przyszłości wdrożyć to rozwiązanie, by pozbyć się plastikowych odpadów i uratować oceany, rzeki i w ogóle środowisko przed konsekwencjami, jakie niesie za sobą nagromadzenie ogromnych ilości plastiku. (…) Nie oznacza to jednak, że skoro znaleźliśmy sposób na poradzenie sobie z problemem odpadów, możemy je świadomie wyrzucać gdzie nam się to podoba.

Oprac. Na podst. Cell Press. "Wax worm caterpillar will eat plastic shopping bags: New solution to plastic waste?." ScienceDaily. ScienceDaily, 24 April 2017. www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170424141338.htm

Zdj. Graham Calow/ www.naturespot.org.uk/species/wax-moth

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.