Pozwolena A1

Zasoby naturalne Ziemi kurczą się w zastraszającym tempie!

Ludzkość wykorzystała równowartość rocznych zapasów zasobów naturalnych w nieco ponad pół roku. To najszybciej od ponad 40 lat, gdy wydajność Ziemi zaczęła spadać w wyniku boomu ekonomicznego i populacyjnego - czytamy w The Independent.

Tzw. dzień wydajności Ziemi, oznaczający moment, w którym zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne planety przewyższają jej możliwości ich uzupełnienia  w ciągu roku, przypadł w 2016 na 8 sierpnia. Jak dotąd jest to najwcześniejsza data z dotychczas przewidywanych.

Obliczają ją zwykle eksperci z międzynarodowego think tanku Global Footprint Network, mierzący zapotrzebowanie wszystkich mieszkańców naszej planety na jej surowce, zestawiając je z naturalną zdolnością globu do ich odnawiania.

Wspomniana organizacja bazuje na danych ONZ, dotyczących tysięcy sektorów gospodarczych, włączając w to m. in. przemysł energetyczny, transportowy, rybny, drzewny i oblicza ilość dni, przez jakie Ziemia jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość surowców.

Według danych największy wpływ na dynamiczne zmiany środowiskowe ma emisja gazów cieplarnianych, licząca już 60% ogólnego wpływu, jaki wywiera działalność człowieka na naszą planetę.

Nasz dług ekologiczny rośnie - mówił Pascal Canfin, szef francuskiego oddziału organizacji WWF dla Francuskiej Agencji Prasowej (AFP).

Od poniedziałku 8 sierpnia żyjemy w zasadzie na kredyt, ponieważ w prawie osiem miesięcy zużyliśmy ilość zasobów planety, dotychczas wystarczającą nam na cały rok - dodał.

Prawie dwadzieścia lat temu dzień wydajności Ziemi przekroczono 21 sierpnia, dziesięć lat później był to 22 września a rok temu - 13 sierpnia. Dla porównania w latach 60-tych minionego stulecia ludzkość wykorzystała zaledwie 3/4 rocznych zasobów naturalnych.

Jednak boom ekonomiczny i populacyjny w latach 70-tych, połączony z wymaganiami ówczesnych konsumentów stopniowo nadwyrężał możliwości regeneracyjne Ziemi, zmniejszając jej wydajność.

Źródło: www.independent.co.uk

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.