Jak szybko i bez zbędnych formalności uzyskać pozwolenie na przewóz odpadów?
Każdy przedsiębiorca, który podejmuje się transportu odpadów, musi legitymować się niezbędnymi pozwoleniami. Obowiązują one zarówno w transporcie krajowym jak i międzynarodowym. Ich brak w razie kontroli skutkować może wysokimi karami, sięgającymi nawet kilkuset tysięcy euro. Czytaj dalej i przekonaj się jak możesz je uzyskać.
Skontaktuj się z nami w sprawie stosownego pozwolenia
e.nadolna@ekologistyka24.pl , +48 881 045 376
j.blazewicz@ekologistyka24.pl , +48 500 867 153
Kwestia pozwoleń na transgraniczny transport odpadów, jak również sama jego organizacja, są regulowane przez szereg dokumentów. Są to zarówno przepisy o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym:
- Rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów,
- Konwencję Bazylejską o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych,
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.
W przypadku tak poważnych restrykcji oraz zawiłości prawnych ważne jest, aby firma transportowa miała stuprocentową pewność, że działa na podstawie litery prawa i jej pozwolenie na dany kraj jest pełne i działające.
Gdzie uzyskać zezwolenie na transport odpadów?
Po 2018 roku zezwolenie na transport odpadów na terenie Polski uzyskuje się wyłącznie na podstawie wpisu do rejestru BDO (Bazy Danych Odpadowych). Rejestracja w tym systemie jest aktualnie niezbędna do prowadzenia działalności w zakresie transportu odpadów. Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2020 stosowne wnioski składane są wyłącznie drogą elektroniczną. Decyzja o rejestracji danego podmiotu i nadaniu mu numeru rejestrowego należy do marszałka odpowiedniego województwa. Na jej wydanie ma 30 dni. Natomiast instytucją, która kontroluje transgraniczny transport odpadów jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Uzyskanie zezwoleń na transport odpadów poza granicami Polski również wymaga zapoznania się z jurysdykcją danego kraju. Niektóre z państw europejskich respektują pozwolenia udzielone w Polsce. Inne natomiast zezwolenia wydają samodzielnie. Każdy z krajów posiada jednak własne, rozbudowane procedury administracyjne oraz formalne, które zazwyczaj wymagają od przewoźnika przygotowania wniosku oraz dodatkowej dokumentacji.
W jaki sposób szybko i sprawnie wypełnić wymagane dokumenty?
Od dłuższego czasu w Polsce ekonomiści zauważają coraz większe tendencje do zlecania tego typu zadań firmom zewnętrznym (outsourcingu). Główna zaleta takiego rozwiązania to niska opłata za wykonanie danej usługi. Dużą rolę odgrywa również profesjonalizm i doświadczenie we współpracy z urzędami. Oszczędność własnego czasu jest tu kolejną dość istotną składową. Jest zauważalna zwłaszcza w przypadku podmiotów, które działalność w zakresie przewozu odpadów prowadzą profesjonalnie i regularnie wnioskują o pozwolenia transportowe.
Warte podkreślenia jest to, że także firmy doradcze uzyskują szybszy czas realizacji. Nierzadko wykonują również usługi praktycznie niemożliwe do zrealizowania przez osobę prywatną lub pojedynczą firmę.
Grupa Open Transport, do której należy Ekologistyka24, zajmuje się już od 2012 roku uzyskiwaniem pozwoleń na transport odpadów na terenie kraju oraz całej Unii Europejskiej. Uzyskuje pozwolenia na transport odpadów dla większości polskich firm transportowych.
Grono zadowolonych klientów przekroczyło już liczbę tysiąca firm i stale rośnie.