!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Pozwolenie na transport odpadów: jak je uzyskać, aby nie ugrzęznąć w formalnościach?

Uzyskanie pozwolenia na transport odpadów jest obowiązkiem każdej firmy, która chce świadczyć taką usługę czy to w Polsce, czy na terytorium innych krajów europejskich. Sam biznes związany z przewożeniem odpadów jest na tyle opłacalny, że mnóstwo przedsiębiorstw stara się wejść do tej branży. Zanim jednak będzie to możliwe, konieczne jest spełnienie rygorystycznych przepisów krajowych. To może zająć mnóstwo czasu, jednak istnieje sposób, aby przyspieszyć procedurę i oszczędzić sobie żmudnych formalności. Zdradzamy go w naszym poradniku.

Uzyskanie zezwolenia na transport odpadów warto zlecić doświadczonej firmie

Ponieważ sam proces uzyskiwania pozwolenia może się znacząco różnić w zależności od kraju, w którym ma zostać wydana taka decyzja (a pamiętajmy, że większość państw bazuje tutaj na przepisach wewnętrznych), rozsądnie będzie skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w załatwianiu tego typu formalności. Doskonałym przykładem jest grupa Open Transport, właściciel marki Ekologistyka24.

Wyspecjalizowane firmy świetnie orientują się w przepisach krajowych, mają stały kontakt z urzędami odpowiadającymi za wydawanie decyzji na transport odpadów, dzięki czemu mogą szybko (niektóre nawet w ciągu 1 dnia roboczego) uzyskać wymagane dokumenty na rzecz swoich klientów.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy chcącego świadczyć usługę transportu odpadów na terenie Polski i innych krajów europejskich, oznacza to konkretne korzyści:

  • Brak ryzyka popełnienia błędów w dokumentach, co wydłużyłoby proces ubiegania się o pozwolenie na transport odpadów;
  • Pewność, że pozwolenie zostało udzielone zgodnie ze stanem faktycznym, co chroni przedsiębiorcę przed poważnymi konsekwencjami w razie kontroli;
  • Brak konieczności poświęcania dużej ilości czasu na zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w konkretnym kraju – można sobie łatwo wyobrazić, jak duży byłby to wysiłek, gdyby przedsiębiorca chciał uzyskać pozwolenia na transport odpadów w kilku czy kilkunastu krajach;

Standard w Europie, powoli także w Polsce

Firmy transportowe z Zachodniej Europy od lat korzystają z outsourcingu w zakresie uzyskiwania zezwoleń na przewóz odpadów. W Polsce ten model stopniowo także zyskuje na popularności. Coraz więcej przedsiębiorstw zauważa, że lepiej jest skupić się na rdzeniu biznesu, pozyskiwaniu finansowania na zakup pojazdów, rekrutowaniu kierowców, podpisywaniu umów i całej logistyce transportowej, zamiast brać sobie na głowę uciążliwe kwestie formalne.

Oszczędność czasu to oczywista, ale wcale nie najważniejsza korzyść. Przede wszystkim właściciele firm transportowych powinni zdawać sobie sprawę z faktu, iż w wielu krajach europejskich obowiązują naprawdę bardzo skomplikowane przepisy w zakresie transportu odpadów, szczególnie niebezpiecznych.

Wystarczy drobna pomyłka, niedopilnowanie jednego szczegółu, by uzyskana decyzja na transport odpadów była niepełna. To z kolei wiąże się z ryzykiem nieświadomego łamania prawa, co grozi dotkliwymi konsekwencjami finansowymi – kary za nielegalny przewóz odpadów potrafią wynieść kilka tysięcy euro, a dodatkowo służby drogowe nierzadko sięgają po mechanizm czasowego rekwirowania pojazdu.

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.