Transport odpadów SENT pozwolenia na odpady

System SENT w 2024 – co się zmienia?

Aby móc realizować transport odpadów w Polsce, do Polski oraz w tranzycie przez jej terytorium, firma musi spełnić szereg wymogów. Do najważniejszych należy: zgłoszenie przewozu w systemie SENT oraz rejestracja w Bazie Danych o Odpadach (BDO). Z uwagi na stale zmieniającą się branżę gospodarki odpadami, dotyczące jej przepisy muszą być dostosowywane do aktualnej sytuacji na rynku. Co zmieniło się wraz z początkiem roku 2024?

Kontakt w sprawie rejestracji na platformie SENT

e.nadolna@ekologistyka24.pl +48 881 045 376

j.blazewicz@ekologistyka24.pl +48 500 867 153

System SENT i BDO – jak to się zaczęło

System SENT działa od 2017 na mocy stosownej ustawy (więcej na ten temat w zakładce „Oferta – SENT”). Jednak dopiero pięć lat później po przeprowadzonych analizach postanowiono o uzupełnieniu go również o produkty, będące odpadami. Powodem takiej decyzji była chęć lepszej kontroli przepływu tego rodzaju materiałów przez Polskę. Miał to być również sposób na zwalczanie tzw. szarej strefy i nielegalnych przewozów, które niestety wciąż są realizowane.

System BDO natomiast powołano 24 stycznia 2018. Stale go udoskonalano, by stanowił narzędzie kontroli firm, zajmujących się gospodarowaniem odpadami. Z założenia miał również pomagać tym firmom w wywiązywaniu się z obowiązków ustawowych. W tym celu organizowane są również szkolenia, np. w sprawie poprawnego wypełniania Kart Przekazania Odpadów dla producentów i firm transportowych.

Zmiany na lepsze

SENT

Jeśli chodzi o moduł SENT najważniejsza zmiana, która weszła w życie dotyczy eksportu. Nałożono bowiem obowiązek zgłaszania 11 kodów odpadów z grupy 8 w przypadku ich wywozu poza granice kraju. Mowa m. in. o szlamach, farbach, czy klejach.

Powyższa zmiana wynika z zapisów w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z 9 października 2023, które weszły w życie 12 stycznia 2024.

Kontakt w sprawie rejestracji na platformie SENT

e.nadolna@ekologistyka24.pl +48 881 045 376

j.blazewicz@ekologistyka24.pl +48 500 867 153

Zapytaj – Ekologistyka24 doradzi

pozwolenia na odpady

Zgłoszenie przewozu w systemie SENT i rejestracja w BDO to fundamenty legalnego transportu odpadów w Polsce. Przestrzeganie tych wymagań jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale również świadectwem odpowiedzialności ekologicznej przedsiębiorstw. Wsparcie oferowane przez nas umożliwia firmom transportowym bezproblemowe przystosowanie się do wymaganych regulacji. To również gwarancja bezpiecznego i zgodnego z prawem przewozu odpadów. Zajmujemy się wszystkim kompleksowo, podczas gdy klient może się skupić na prowadzeniu firmy.

Podobne wpisy