Pozwolenia na transport odpadów

Jak transport odpadów może uratować rynek transportowy?

W 2023 roku, europejski sektor transportu drogowego doświadczył dynamicznych zmian, częściowo wywołanych globalnymi wyzwaniami gospodarczymi i ekologicznymi. Wzrost kosztów prowadzenia działalności przy jednoczesnym spadku stawek frachtowych sprawił, że firmy musiały szukać alternatywnych rozwiązań do pozyskania przychodów. Receptą na problemy okazał się transport odpadów, zyskujący w ostatnim czasie na znaczeniu. Dowiedz się jak uzyskać stosowne pozwolenie.

Mniejszy popyt – większy problem

W raporcie opublikowanym na stronie upply.com, William Béguerie wskazuje kilka przyczyn sytuacji, w jakiej znalazła się branża transportowa. Wymienia m. in. zmniejszenie popytu na usługi transportowe, spowodowane mniejszą produkcją. Mniej towarów = mniej transportu. Rachunek jest prosty. Powołał się przy tym na prognozy firmy consultingowej Transport Intelligence z lipca 2023, która przewidywała, że o ile branża transportowa odnotowała wzrost przychodów na poziomie 3,5% w roku 2022, to rok później będzie to już tylko 1,4% jeśli chodzi o Unię Europejską, a w transporcie międzynarodowym przewidywano spadek z 6,4% na 3,4% zysków w latach 2022-2023. 

Pozwolenia na transport odpadów

Jak na sytuację w branży patrzą polscy przedsiębiorcy? Paweł Koszyński, CEO w firmie Innovation Trading Sp. z o.o. potwierdza, że zmiana jest zauważalna: 

“Niewątpliwie ważnym czynnikiem jest wyraźny spadek produkcji. Klienci, których obsługujemy, albo nie mają co przewozić albo są to ilości znacznie mniejsze i transporty, które dotychczas wypełniały cały tydzień ograniczają się do zaledwie kilku dni. Musieliśmy więc szukać innych rozwiązań. Na szczęście udało się nam uzyskać pozwolenia na transport odpadów dla naszych podwykonawców, dzięki czemu sytuacja się poprawiła, bo odpadów nigdy nie zabraknie, a według sygnałów, które do nas docierają, zapotrzebowanie na ich przewóz będzie tylko rosło”. 

Większe koszty – mniejsze stawki

Pozwolenia na transport odpadów

Mniejsze zapotrzebowanie na transport to nie jedyne wyzwanie, z jakim właściciele firm transportowych muszą się mierzyć. Wzrost płacy minimalnej o prawie 18% w okresie od 2019 do 2023, wyższe koszty prowadzenia działalności, wyższe opłaty drogowe i podatki – dla przedsiębiorcy to wszystko wydatki, a gdzie zyski? Tym bardziej, że stawki frachtowe są wyraźnie mniejsze.

W kwestii wysokości stawek nasz rozmówca zauważa:

Spadek stawek za transport towarów neutralnych dało się odczuć szczególnie w 2023 roku. Umożliwienie ukraińskim przewoźnikom swobodniejszego przewozu towarów do UE sprawiło, że rynek „zalany” został usługami, które realizowane były w cenach znacznie niższych od tych, do których byliśmy przyzwyczajeni. Niektórym producentom było to niestety na rękę. Przewoźników z krajów UE odsyłali z kwitkiem mówiąc, że nie zapłacą więcej za coś, co auto na ukraińskich numerach jest w stanie przewieźć o 1/3 taniej.

Rosnące znaczenie pozwoleń na transport odpadów

Aby legalnie transportować odpady, firmy muszą uzyskać odpowiednie pozwolenia. Proces ten wymaga spełnienia szeregu wymogów prawnych i środowiskowych. To istotne zarówno dla zabezpieczenia odpowiedzialności ekologicznej, jak i dla zapewnienia konkurencyjności firmy na rynku. Nie należy jednak podchodzić do tej kwestii lekkomyślnie. Wymaga ona bowiem odpowiedniego przygotowania i nakładu pracy. Ważne jest więc, by skorzystać z rozwiązania, jakie oferuje outsourcing i zlecić przygotowanie niezbędnych zezwoleń na transport odpadów doświadczonej firmie doradczej.

Podobne wpisy