!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Bakterie pomogą w recyklingu elektroniki? Rewolucyjne odkrycie Australijczyków

Przez niemal dekadę naukowcy z uniwersytetu w australijskim Adelaide badali rolę mikroorganizmów w procesie przemiany złota. W naturalnym środowisku bakterie są bowiem zdolne do rozkładu tego kruszcu i ponownego jego połączenia. W wyniku tego działania złoto jest oczyszczane z drobinek innych minerałów.

 

Badacze poddali analizie wiele drobinek złota, zebranych na zachodnim wybrzeżu kontynentu. W tym celu wykorzystali wysokiej rozdzielczości mikroskopy elektronowe. Na podstawie obserwacji wywnioskowali, że we wszystkich zgromadzonych próbkach zaszedł proces oczyszczania złota, zwany przez nich biochemicznym recyklingiem. Jego rozpiętość w czasie wahała się od 18 do prawie 60 lat.

 

W sensie geologicznym to niczym mgnienie oka – wyjaśnia dr Frank Reith.

 

Wyniki badań były dla nas ogromnym zaskoczeniem i prowadzą do wielu ciekawych zastosowań jak optymalizacja procesu wydobycia złota z rudy czy przetwarzanie zużytej elektroniki. – dodaje.

 

Gdyby udało nam się przyspieszyć cały proces biochemicznego recyklingu i uwolnić drzemiący w nim potencjał, rezultaty mogłyby przejść wszelkie oczekiwania – zapowiada dr Jeremiah Shuster. Pierwsze próby przyspieszające żądane reakcje wypadły obiecująco.

 

Oprac. na podst. Kirstin Linnenkoper, Bacteria's impressive biochemical abilities a 'game-changer' for electronics recycling, www.recyclinginternational.com

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.