Pozwolena A1

Jak zjeść ciastko i mieć ciastko, czyli europejska strategia recyklingu

Komisja Europejska powinna na poważnie zająć się kwestią recyklingu plastiku – przekonywał eurodeputowany Gerben-Jan Gerbrandy na konferencji w Amsterdamie, która odbyła się pod koniec marca. Zwracał przy tym uwagę, że wspomniany surowiec odgrywa niezwykle istotną rolę w gospodarce.

29 marca w Amsterdamie odbyła się impreza pod nazwą „Plastics Recycling Show Europe”, zorganizowana m. in. przez portal Plastics News Europe. Spotkaniom przedsiębiorców z branży recyklingowej towarzyszyła konferencja, podczas której podnoszono kwestie, wymagające uwagi samych zgromadzonych, ale przede wszystkim władz UE i poszczególnych krajów członkowskich.

Jednym z panelistów był Gerben-Jan Gerbrandy, holenderski polityk, członek partii Demokracji 66, w Parlamencie Europejskim należący do Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Podczas swojego wystąpienia zwracał uwagę, iż:

Plastik możemy znaleźć wszędzie i nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez korzystania z wytworzonych z niego przedmiotów. Także pod względem gospodarczym surowiec ten odgrywa ogromne znaczenie, jako że dzięki branżom, wykorzystującym go w produkcji blisko 1,5 mln ludzi ma pracę, a zysk, jak generuje liczony jest w ok. 350 bln euro w samej tylko Europie.

Niestety – jak zauważył holenderski eurodeputowany - plastik znajdziemy także w najmniej spodziewanych miejscach: na drzewach, w rzekach, oceanach i w żołądkach wielu dzikich zwierząt.

Co roku do oceanów trafiają tony plastiku, stanowiąc poważne zagrożenie dla środowiska. Z tego względu na całym świecie rządy wprowadzają zakaz używania plastikowych toreb (np. w Indonezji, Maroko czy Kolumbii). A całkiem niedawno miasto Delhi, liczące 19 milionów mieszkańców (to więcej niż liczba wszystkich osób, mieszkających Holandii), wprowadziło całkowity zakaz korzystania z plastikowych reklamówek jednorazowych.

Jednakże – zwraca uwagę Holender – śmieci to tylko jeden z problemów, związanych z plastikiem.

Jeszcze w tym roku, w późniejszym okresie Komisja Europejska ma opublikować strategię radzenia sobie z odpadami plastikowymi. Będzie się ona opierała na trzech zasadniczych kwestiach. Pierwsza dotyczy tego, że plastik jest w dużej mierze produkowany z paliw kopalnych; druga, że poziom jego recyklingu wciąż jest zbyt niski; trzecia – że plastik zagraża środowisku.

Te kwestie, zdaniem Gebrandego, są kluczowe i nad nimi właśnie pochyli się Komisja podczas przygotowania strategii działania.

Oprac. na podst. www.plasticsnews.com

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Przewoźnicy odpady ekologistyka
Rzetelny
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.