!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Pomysłowy recykling, czyli nieznane oblicze płyt CD

Jeszcze kilkanaście lat temu płyty CD (ang. compact disc) były popularnym rozwiązaniem jeśli chodzi o przechowywanie danych. Jednak technologia ma to do siebie, że nie lubi stagnacji, więc kolejne lata przyniosły nowe rozwiązania w kwestii magazynowania plików i ważnych informacji. I tak karty pamięci wyparły popularne krążki. Powstał więc problem - co zrobić ze zużytymi płytami kompaktowymi?

Okazuje się, że mamy problem z określeniem, gdzie wyrzucać starte płyty CD lub DVD. Do pojemników z plastkiem, tworzywami sztucznymi? Bynajmniej. Warto zatem przyjrzeć się budowie tych nośników.

Płyta kompaktowa składa się z następujących warstw:

  • poliwęglanowej warstwy nośnej (plastikowy krążek)
  • warstwy barwnika, stapiającej się w momencie zapisu
  • warstwy refleksyjnej złotej lub aluminiowej
  • ochronnej powłoki lakierowej

Nietrudno się domyślić, że takie połączenie może być szkodliwe dla środowiska, jeśli płyty będą składowane niewłaściwie lub co gorsza - trafią na tzw. dzikie wysypisko. Szacuje się, że ich rozkład może trwać nawet od 100 do 300 lat.

Dlatego coraz więcej firm decyduje się na pomoc w recyklingu płyt CD/DVD. Poliwęglan, tak samo jak szkło, papier czy plastik, może zostać odzyskany i wykorzystany ponownie np. do produkcji kolejnych nośników. Można go również przetworzyć na poliuretan, wykorzystywany w produkcji obuwia.

W katalogu odpadów (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 9 grudnia 2014) sklasyfikowano je kodem 16 80 01 - Magnetyczne i optyczne nośniki informacji. Zanim jednak oddamy je do recyklingu musimy upewnić się, że zapisane na nich dane nie będą mogły zostać odczytane.

Skoro o recyklingu mowa - zamiast oddawać płyty do skupu lub przekazać specjalnej firmie - przy użyciu kilku narzędzi i inwencji twórczej można tchnąć nowe życie w stare płyty. Inspiracji można szukać w zasadzie wszędzie. Szkatułka na biżuterię wypłowiała? Ulubione pudełko straciło kolor? Dlaczego więc nie przyozdobić ich skrawkami płyt, mieniącymi się różnymi kolorami? Wystarczą nożyczki i odrobina kleju.

Do świąt jeszcze daleko, ale... Zamiast kupować nowe ozdoby choinkowe warto poświęcić trochę czasu i przygotować je własnoręcznie. Np. aniołki...

...albo bombki.

Źródło: cremedelacraft.com

Można też pójść w stronę aranżacji wnętrz i przyozdobić lampę i ramkę do zdjęć...

Albo sprawić, by posiłki były bardziej kolorowe, zdobiąc utensylia.

Pomysłów na wykorzystanie starych płyt CD jest bez liku. Tak naprawdę ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Jeśli jednak brakuje nam czasu na domowy recykling i chcemy mieć pewność, że zużyte nośniki pamięci trafią w dobre ręce specjalistów, dlaczego nie oddać ich do skupu lub specjalistycznych firm, których na rynku nie brakuje?

Zdjęcia pochodzą z:

www.zszywka.pl 

www.danutka38.blogspot.com

www.cremedelacraft.com

www.fpomysloow.blogspot.com

www.filing.pl

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.