Jak zarabiać w transporcie
Choć gospodarowanie odpadami generuje koszty, może też być źródłem dochodów. Nie ulega wątpliwości, że firmy transportujące są tutaj na wygranej pozycji bo odpady były, są i będą produkowane i popyt na ich przewóz będzie stale rósł. To zaś oznacza, że można na nim dobrze zarobić. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury artykułu
Kontakt w sprawie pozwolenia na transport odpadów
e.nadolna@ekologistyka24.pl , +48 881 045 376
j.blazewicz@ekologistyka24.pl , +48 500 867 153
Transport ma znaczenie
Tylko w 2020 roku samych odpadów komunalnych wytworzono w Europie ok. 220 mln ton. Podobnie w przypadku tych przemysłowych. Według statystyk u naszych zachodnich sąsiadów rocznie przetwarza się blisko 18 mln ton. I taka tendencja utrzymuje się od lat. Mimo iż technologia się rozwija, wciąż brakuje rozwiązań, które mają na celu ograniczenie produkcji śmieci. Korzysta na tym branża transportowa, która jest kluczowa dla recyklingu, ponieważ gwarantuje szybkie dostarczenie produktów do recyklerów. A po ich przerobieniu i daniu im nowego życia, ktoś musi je dostarczyć do odbiorców. I tu znów do gry wchodzi transport.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o przepisach. Mowa m. in. o Rozporządzeniu 1013/2006 i Konwencji Bazylejskiej. Aby transport odpadów mógł być realizowany zgodnie z prawem, musi być dokładnie udokumentowany. Jest to bardzo ważne, bo niewłaściwie wypełnione papiery mogą prowadzić do wysokich kar finansowych liczonych w tysiącach czy nawet milionach euro.
Jak więc zarabiać w transporcie? Ryzyko przewozu śmieci jest duże, ale ma to też swoje plusy. Biorąc pod uwagę fakt, że przewóz zanieczyszczeń jest konieczny, ich wytwórcy są w stanie zapłacić naprawdę dobre pieniądze za to, żeby trafiły do miejsca ich przetworzenia.
Kontrola i odpowiedzialność
Każdy, kto transportuje odpady z zagranicy, w zależności od kraju będzie podlegał odrębnym przepisom i musi przestrzegać określonych zasad. W większości przypadków konieczne jest uzyskanie pozwolenia na transport odpadów. Zasady jego zdobycia są dość skomplikowane i wymagają przygotowania szeregu dokumentów. Jest to proces złożony i wymaga dokładnego przygotowania. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która ma w tej kwestii rozległe doświadczenie. Dzięki temu zaoszczędzi się nie tylko czas, ale i pieniądze. Brak takiego pozwolenia naraża bowiem przewoźnika na poważne straty finansowe.
Również nasz kraj przygotował niezbędne przepisy. Zarówno w przypadku transportu lokalnego jak i takiego, który zaczyna się za granicą a kończy w Polsce. Mowa o platformie SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu). Powołano ją w celu lepszego monitorowania przepływu różnych towarów, w tym odpadów. Jeśli planujesz przewóz np. makulatury z Niemiec do Polski – pamiętaj – rejestracja w SENT jest obowiązkowa! W przeciwnym razie import odpadów do Polski może cię słono kosztować.
Prowadząc firmę transportową musisz pamiętać także o raportach KOBIZE. Dostosowanie się do wymogów Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest twoim obowiązkiem prawnym. Może być też jednak sposobem na podkreślenie zaangażowania firmy w ochronę środowiska. Wiedza o tym systemie i jego właściwe wykorzystanie może zwiększyć zaufanie klientów i poprawić wizerunek twojej firmy na rynku.
Kontakt w sprawie pozwolenia na transport odpadów
e.nadolna@ekologistyka24.pl , +48 881 045 376
j.blazewicz@ekologistyka24.pl , +48 500 867 153
Jak zarabiać w transporcie
Transport odpadów oferuje szerokie możliwości zarobkowe, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Mowa o dobrej znajomości rynku i rządzących nim przepisów. Kluczową rolę odgrywa posiadanie stosownych zezwoleń na przewóz wspomnianych materiałów. Inwestycja w te dokumenty z pewnością szybko się zwróci, biorąc pod uwagę wzrost ilości wytwarzanych śmieci i znaczenia ich recyklingu. To przekłada się na większe zapotrzebowanie na usługi transportowe.