Zezwolenie na transport odpadów za granicą: co warto o tym wiedzieć?

Świadczenie usługi transportowania odpadów, zarówno neutralnych, jak i niebezpiecznych, to wyjątkowo dochodowy biznes. Zwłaszcza jeśli przedsiębiorcy uda się uzyskać decyzję na przewóz odpadów w zamożnych krajach europejskich - chociażby w Niemczech, Skandynawii czy Holandii. Droga do tego bywa jednak dość długa i kręta, ponieważ najpierw konieczne jest zdobycie stosownego zezwolenia na transport odpadów. O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem całej procedury? Najważniejsze kwestie omawiamy w naszym poradniku.

Jedno zezwolenie na transport odpadów zwykle nie wystarczy

Większość krajów europejskich - w tym Polska - bazuje na własnych przepisach dotyczących przewozu odpadów, przez co przewoźnicy chcący świadczyć taką usługę w różnych państwach z reguły muszą występować o osobne decyzje na transport odpadów. Jest jednak kilka wyjątków.

Takie kraje, jak: Szwajcaria, Francja, Węgry, Słowenia, Słowacja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Estonia, Chorwacja i Norwegia  honorują zezwolenia na transport odpadów wydane w innym kraju członkowskim – odbywa się to na mocy regulacji WE N 1013/2006 oraz WE N 1379/2007.

Przykład: firma przewozowa uzyskała wpis do bazy BDO w Polsce. Na podstawie tego dokumentu może legalnie świadczyć tę usługę w Norwegii, bez konieczności występowania o osobne pozwolenie.

Rada

Ekologistyka24 zaleca, aby przewoźnicy zawsze posiadali certyfikat poświadczający rejestrację firmy jako przewoźnika odpadów neutralnych przetłumaczony na język kraju, w którym ma być świadczona usługa.

Nie ma uniwersalnych zasad wydawania decyzji na transport odpadów

Oznacza to, że procedura ubiegania się o zezwolenie może się znacząco różnić w zależności od kraju, w którym przedsiębiorca chce świadczyć taką usługę. Z tego powodu samo skompletowanie wymaganych dokumentów może być żmudne i czasochłonne, a do tego obarczone dużym ryzykiem popełnienia błędów.

Jest to jeden z kluczowych powodów, dla których rozsądnie jest skorzystać z usługi pośrednictwa doświadczonej firmy, specjalizującej się w uzyskiwaniu zezwoleń na transport odpadów w poszczególnych krajach europejskich. Dzięki temu przedsiębiorca oszczędza mnóstwo czasu i ma pewność, że działa w oparciu o kompletne zezwolenie.

Różne okresy obowiązywania zezwolenia w poszczególnych krajach

To kolejna niespodzianka, na którą mogą się natknąć przedsiębiorcy. Niestety, z uwagi na różnice w prawodawstwie poszczególnych krajów, nie można liczyć na to, że jedno pozwolenie na transport odpadów będzie ważne przez cały okres działalności firmy. Przykładowo: w Polsce rejestracja jest bezterminowa, we Włoszech czy Rumunii na 5 lat, a w Danii, choć tak jak w przypadku Włoch, na 5 lat, to co roku należy pamiętać o uiszczaniu tzw. opłaty rocznej.

Firma, która oferuje pomoc w uzyskaniu pozwolenia doskonale orientuje się w tych przepisach i z odpowiednim wyprzedzeniem przypomni przedsiębiorcy o konieczności odnowienia decyzji na transport odpadów, chroniąc go tym samym przed poważnymi konsekwencjami nielegalnego świadczenia usługi.


Wróć do FAQ
Wybierz kategorię
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.