!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Przez jaki okres obowiązuje decyzja na transport odpadów? Sprawdź przepisy w krajach UE

Celem wielu przedsiębiorstw, świadczących usługę przewozu odpadów, jest stopniowe zdobywanie kolejnych rynków, czyli nawiązywanie relacji biznesowych z zagranicznymi kontrahentami. Aby móc się tym legalnie zajmować np. w Niemczech czy Włoszech, konieczne jest uzyskanie decyzji na transport odpadów wydanej w kraju docelowym. Nie zawsze niestety jest ona bezterminowa. Warto zatem wiedzieć, przez jaki okres obowiązuje decyzja na transport odpadów w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.

W tych krajach decyzja na transport odpadów jest wydawana bezterminowo

Najbardziej liberalne (przynajmniej pod tym względem) przepisy w zakresie czasu ważności decyzji na transport odpadów obowiązują w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji i Regionie Stołecznym Brukseli, czyli jednym z trzech regionów autonomicznych Belgii. Tutaj przedsiębiorca po uzyskaniu stosownego pozwolenia nie musi go więcej odnawiać, co bez wątpienia jest bardzo dobrą informacją dla biznesu.

Ważne!

W przypadku Niemiec bezterminowy okres obowiązywania zezwolenia dotyczy tylko transportu odpadów neutralnych. Jeśli natomiast chodzi o transport odpadów niebezpiecznych, decyzja jest wydawana na 3 lata.

Restrykcyjne przepisy w Danii

Dania jest dość specyficznym przypadkiem. W tym kraju obowiązuje przepis, na mocy którego przedsiębiorca, świadczący usługę transportowania odpadów, musi odnawiać raz uzyskane pozwolenie co roku. Nietrudno się domyślić, że jest to stosunkowo uciążliwe.

Tłumaczy to również, dlaczego firmy przewozowe działające na duńskim rynku tak chętnie korzystają z pośrednictwa w uzyskiwaniu decyzji na transport odpadów w tym kraju. Dzięki temu mogą uniknąć żmudnej, frustrującej procedury, która w dodatku powtarza się co roku. Dodajmy, że zespół Ekologistyka24 ma bardzo duże doświadczenie w uzyskiwaniu decyzji na transport odpadów w Danii.

3-letni okres ważności

Na taką cezurę czasową zdecydowało się wiele krajów europejskich, wśród nich: Wielka Brytania, Irlandia Północna czy wspomniane już Niemcy (dotyczy decyzji na transport odpadów niebezpiecznych). Oznacza to, że w przypadku uzyskania pozwolenia w którymś z tych krajów, przedsiębiorca musi je odnowić przed upływem 3-letniego okresu ważności.

Decyzja na transport odpadów na okres 5 lat

5-letni okres ważności zezwolenia na transport odpadów obowiązuje we Włoszech, Rumunii oraz w Belgii-Walonii. Warto przy tym zauważyć, że sam proces ubiegania się o pozwolenie w tych krajach jest dość czasochłonny – w przypadku Włoch przeciętnie wynosi około 45 dni roboczych, natomiast w Belgii-Walonii około miesiąca.

Pozwolenie na transport odpadów na okres 10 lat

Tak długi okres ważności decyzji na transport odpadów gwarantuje przewoźnikom Belgia-Flandria. Widać zatem wyraźnie, jak mocno podzielony pod względem formalno-administracyjnym jest ten kraj. Trzy regiony autonomiczne mają skrajnie różne przepisy odnośnie do przewozu odpadów. Tym bardziej przewoźnicy, którzy chcą wejść na belgijski rynek, powinni skorzystać ze wsparcia doświadczonej firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu zezwoleń na transport odpadów.

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.