!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Odpady neutralne – przewóz na terytorium Niemiec. O czym musi wiedzieć przewoźnik?

Przewóz odpadów neutralnych na terytorium Niemiec jest ciekawą opcją biznesową dla polskich przewoźników. Nasi zachodni sąsiedzi chętnie współpracują z firmami zarejestrowanymi nad Wisłą, które są konkurencyjne cenowo, dysponują nowoczesną flotą i mogą zagwarantować wysoki poziom obsługi zlecenia. Aby móc świadczyć takie usługi w Niemczech, konieczne jest oczywiście posiadanie stosownego zezwolenia na transport odpadów neutralnych. Jak je uzyskać? Ile trwa procedura? Jak ją usprawnić? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Co jest potrzebne do uzyskania pozwolenia na przewóz odpadów neutralnych w Niemczech?

Przedsiębiorca, który zamierza świadczyć usługę u naszych zachodnich sąsiadów, musi złożyć stosowny wniosek o uzyskanie decyzji na transport odpadów. We wniosku należy podać:

  • Nazwę, adres oraz numer NIP firmy świadczącej usługę;
  • Imiona i nazwiska, daty i miejsca urodzenia właściciela oraz wszystkich wspólników, a w przypadku spółki także jej prezesa;

Do wniosku dołącza się także skan międzynarodowej licencji transportowej. Taka dokumentacja trafia następnie do urzędu, który wydaje decyzję na transport odpadów na terytorium Niemiec. Oryginał decyzji należy przechowywać w siedzibie firmy, a kserokopię w pojeździe.

Jak długo trwa procedura?

Nie jest ona szczególnie czasochłonna, a już na pewno w porównaniu z realiami obowiązującymi w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na przewóz odpadów neutralnych w Niemczech przeciętnie zajmuje do około 3 tygodni roboczych, jednak tylko przy założeniu, że wniosek oraz dołączona dokumentacja są kompletne i nie budzą żadnych wątpliwości. Z tym niestety bywa bardzo różnie – mnóstwo firm spotkało się już z sytuacją, w której drobny błąd wymusił wydłużenie całej procedury.

Dlatego najrozsądniej jest zlecić uzyskanie pozwolenia na transport odpadów w Niemczech wyspecjalizowanej firmie, która ma duże doświadczenie w kontakcie z niemieckimi urzędami i doskonale zna obowiązujące tam przepisy. Oczywiście zachęcamy do skorzystania z pomocy zespołu Ekologistyka24!

Dodajmy, że decyzja na transport odpadów w Niemczech jest wydawana bezterminowo, a więc nie trzeba odnawiać takiego zezwolenia. Podkreślamy przy tym, że zupełnie inne przepisy obowiązują w przypadku przewozu odpadów niebezpiecznych.

Oznakowanie samochodu

Po uzyskaniu zezwolenia na przewóz odpadów neutralnych przedsiębiorca musi jeszcze przystosować posiadane pojazdy do obowiązujących przepisów. W szczególności dotyczy to prawidłowego oznakowania samochodów.

Należy na nich umieścić białe tablice o wymiarach 400 mm x 300 mm, na których znajduje się czarna litera „A” o wysokości minimum 200 mm i szerokości linii minimum 20 mm. Jest to bardzo ważne, ponieważ w razie kontroli służby mogą sprawdzić poprawność oznakowania pojazdu i w razie stwierdzenia uchybień nie pomoże nawet posiadanie ważnego zezwolenia.

Na koniec dodajmy, że przewóz odpadów neutralnych oznacza transportowanie wszystkich nieprzydatnych materiałów, które nie są i nie mogą zostać uznane za niebezpieczne, czyli nie zagrażają ludziom oraz środowisku naturalnemu, w szczególności jakości wód powierzchniowych, podziemnych, gleby.

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.