!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Przewóz makulatury: czy jest wymagane zezwolenie?

Makulatura to bardzo cenny odpad, który może zostać poddany recyklingowi i tym samym ponownemu wykorzystaniu. Składowanie makulatury wiąże się z koniecznością podjęcia współpracy z firmą, która będzie świadczyć usługę jej transportowania do punktów recyklingu – ewentualnie przedsiębiorca może to realizować we własnym zakresie. Trzeba przy tym pamiętać, że wbrew obiegowej opinii w Polsce wymagane jest posiadanie zezwolenia na przewóz makulatury. Jak je uzyskać? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Garść przepisów na początek

Transport odpadów, w tym przewóz makulatury, odbywa się w Polsce na podstawie Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Każdy przewoźnik chcący świadczyć taką usługę na terytorium naszego kraju musi więc uzyskać wpis do bazy BDO.

Pod tym względem Polska nie różni się od innych europejskich krajów. We wszystkich państwach Unii obowiązują konkretne, wewnętrzne przepisy, z którymi trzeba się zapoznać chcąc rozszerzyć działalność na rynek unijny.

Bardzo ważne jest przy tym to, że przedsiębiorca chcący świadczyć przewóz makulatury nie jest zobowiązany do posiadania żadnych unijnych certyfikatów – chyba, że jednocześnie zamierza transportować odpady niebezpieczne, wówczas potrzebne mu będzie zaświadczenie ADR.

Warto wiedzieć

Decyzja na transport odpadów, w tym przewóz makulatury, która została wydana w Polsce, będzie honorowana w kilku innych krajach, a konkretnie w: Szwajcarii, Francji, Węgrzech, Słowenii, Słowacji, Czechach, Hiszpanii, Litwie, Łotwie i Estonii.

Jak uzyskać zezwolenie na przewóz makulatury?

Procedura będzie się różnić w zależności od tego, w jakim kraju przedsiębiorca chce świadczyć tę usługę. Skupmy się na Polsce. Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest uzyskanie wpisu do bazy  BDO.

Procedura  jest skomplikowana. Praktyka pokazuje, że urzędy bardzo dokładnie weryfikują dokumenty potrzebne do uzyskania zezwolenia na przewóz makulatury i innych odpadów, zwłaszcza niebezpiecznych. To rodzi poważne ryzyko popełnienia błędów, co oczywiście wydłuży cały proces i tym samym opóźni start biznesu, narażając przedsiębiorcę na poważne koszty.

Stąd coraz więcej firm decyduje się skorzystać z usługi outsourcingu świadczonej przez wyspecjalizowane zespoły zajmujące się uzyskiwaniem zezwoleń na transport odpadów dla swoich klientów – dokładnie tak robimy to w Ekologistyka24. Nasi eksperci mają duże doświadczenie w kontaktach z urzędami, perfekcyjnie znają obowiązujące przepisy, dzięki czemu możemy zagwarantować kompleksowość uzyskanego zezwolenia i tym samym pełne bezpieczeństwo biznesu przewozowego.

Warto przy tym pamiętać, że cała procedura ubiegania się o pozwolenie na przewóz makulatury w Polsce może potrwać nawet 2 miesiące, dlatego zachęcamy do jak najszybszego skontaktowania się z nami na co najmniej kilka tygodni przed planowanym uruchomieniem usługi.

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.