Przewóz odpadów na terytorium Polski: od czego trzeba zacząć?

Gospodarowanie odpadami jest bardzo trudnym zagadnieniem, z którym nie do końca radzi sobie większość krajów europejskich. Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Dzikie wysypiska, brak pomysłu na rozwiązanie kwestii gwałtownie narastającej ilości śmieci, wciąż zbyt niski poziom odzysku odpadów nadających się do ponownego wykorzystania – to główne problemy, z jakimi musimy się w końcu zmierzyć. Tworzy się tutaj spory potencjał biznesowy dla firm, które chciałyby zacząć świadczyć usługę przewozu odpadów na terytorium Polski – chociażby do spalarni czy na składowiska. Warto przy tym pamiętać, że taka działalność jest silnie obwarowana przepisami. Od czego zatem trzeba zacząć?

Uzyskanie pozwolenia na przewóz odpadów

W Polsce takiego pozwolenia udziela się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Zaznaczamy, że dotyczy to wyłącznie przewozu odpadów neutralnych, a więc nie tych niebezpiecznych (dla których obowiązują inne przepisy).

Wpis do bazy BDO (zastępujący dotychczas obowiązujące pozwolenia na transport odpadów) zatwierdza Marszałek Województwa właściwy dla miejsca, w którym znajduje się siedziba zainteresowanej firmy. Taka decyzja obowiązuje bezterminowo, co oznacza, że nie trzeba jej odnawiać.

Ważne!

Świadczenie usługi przewozu odpadów na terytorium Polski bez posiadania zezwolenia jest zagrożone karą finansową w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych.

Po uzyskaniu wpisu do bazy BDO przedsiębiorca może już legalnie świadczyć taką usługę, oczywiście stosując się przy tym do określonych przepisów w zakresie chociażby prawidłowego oznakowania samochodów.

Rada

Warto podkreślić, że w Polsce nie trzeba przewozić dokumentów poświadczających posiadanie wpisu do bazy BDO. Odpowiednie służby stwierdzają to na podstawie numeru rejestrowego. 

Jak powinny być oznakowane auta do przewozu odpadów?

To zależy od tego, czy przedsiębiorca będzie świadczyć usługę transgranicznego transportu odpadów, czy tylko ograniczy się do ich przewożenia na terytorium Polski. W tym pierwszym przypadku samochód musi być oznakowany białą tablicą o wymiarach 400 mm x 300 mm z literą „A” koloru czarnego o wysokości minimum 200 mm oraz szerokości minimum 20 mm.

Jeśli transport będzie odbywać się tylko w granicach naszego kraju, wówczas wymagana jest biała tablica o wymiarach 400 mm x 300 mm z napisem „ODPADY” koloru czarnego, gdzie każda litera ma wysokość minimum 100 mm i szerokość minimum 15 mm.

Czy uzyskanie wpisu  jest trudne?

Na pewno może być bardzo kłopotliwe dla firmy, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z procedurą ubiegania się o pozwolenie na przewóz odpadów. W takiej sytuacji zawsze zalecamy skorzystanie z pomocy zespołu Ekologistyka24. Specjalizujemy się w uzyskiwaniu stosownych zezwoleń zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym.

Skorzystanie z usługi outsourcingu w zakresie uzyskania zezwolenia gwarantuje brak błędów we wniosku i tym samym znaczne skrócenie całej procedury, jak również zminimalizowanie ryzyka otrzymania decyzji odmownej. Zaznaczamy przy tym, że przyznanie numeru rejestrowego może nastąpić nawet po 2 miesiącach od złożenia wniosku, dlatego szykując się do rozpoczęcia działalności warto zawczasu zadbać o niezbędne formalności.

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.