Pozwolenie na transport odpadów: jak je szybko uzyskać?
Uzyskanie pozwolenia na transport odpadów jest obowiązkiem każdej firmy, która chce świadczyć taką usługę w Polsce lub na terytorium innych krajów europejskich. Sam biznes związany z przewożeniem odpadów jest bardzo opłacalny. Do tego stopnia, że wiele przedsiębiorstw stara się wejść do tej branży. Najpierw trzeba jednak spełnić rygorystyczne warunki. To może zająć dużo czasu. Istnieje jednak sposób, aby przyspieszyć procedurę i oszczędzić sobie żmudnych formalności. Zdradzamy go w naszym poradniku.
Kontakt w sprawie pozwolenia na transport odpadów
e.nadolna@ekologistyka24.pl , +48 881 045 376
j.blazewicz@ekologistyka24.pl , +48 500 867 153
Uzyskanie pozwolenia na transport odpadów warto zlecić doświadczonej firmie
Proces uzyskiwania pozwolenia może się znacząco różnić w zależności od kraju, w którym ma zostać wydana taka decyzja (a pamiętajmy, że większość państw bazuje tutaj na przepisach wewnętrznych). Rozsądnie będzie więc skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w załatwianiu tego typu formalności. Doskonałym przykładem jest grupa Open Transport, właściciel marki Ekologistyka24.
Takie firmy świetnie orientują się w przepisach krajowych. Mają również stały kontakt z urzędami, odpowiadającymi za wydawanie decyzji na transport odpadów. Dzięki temu mogą szybko (niektóre nawet w ciągu 1 dnia roboczego) uzyskać wymagane dokumenty na rzecz swoich klientów.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, chcącego świadczyć usługę transportu odpadów na terenie Polski i innych krajów europejskich, oznacza to konkretne korzyści:
- Porządek w dokumentach, co przekłada się na szybszą rejestrację i uzyskanie pozwolenia;
- Pewność, że pozwolenie zostało udzielone zgodnie ze stanem faktycznym. Chroni to przedsiębiorcę przed poważnymi konsekwencjami w razie kontroli;
- Brak konieczności poświęcania dużej ilości czasu na zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w konkretnym kraju. Jest to niezwykle ważne w przypadku, gdy firma stara się o pozwolenia w kilku lub nawet kilkunastu krajach;
Standard w Europie, powoli także w Polsce
Firmy transportowe z Zachodniej Europy od lat korzystają z outsourcingu w zakresie uzyskiwania zezwoleń na przewóz odpadów. W Polsce to rozwiązanie stopniowo także zyskuje na popularności. Firmy dostrzegają, że lepiej jest skupić się na innych rzeczach. Warto wspomnieć chociażby o pozyskiwaniu finansowania na zakup pojazdów, rekrutacji kierowców, podpisywaniu umów i całej logistyce transportowej. Uciążliwe kwestie formalne lepiej powierzyć specjalistom.
Oszczędność czasu to oczywista, choć wcale nie najważniejsza korzyść. Przede wszystkim właściciele firm transportowych powinni zdawać sobie sprawę z faktu, iż w wielu krajach europejskich obowiązują naprawdę bardzo skomplikowane przepisy w zakresie transportu odpadów, szczególnie niebezpiecznych.
Wystarczy drobna pomyłka, niedopilnowanie jednego szczegółu, by uzyskana decyzja na transport odpadów była niepełna. To z kolei wiąże się z ryzykiem nieświadomego łamania prawa, co grozi dotkliwymi konsekwencjami finansowymi – kary za nielegalny przewóz odpadów potrafią wynieść kilka tysięcy euro, a dodatkowo służby drogowe nierzadko sięgają po mechanizm czasowego rekwirowania pojazdu.
Dowiedz się więcej na temat obowiązku ewidencji odpadów.