!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Niemieccy przetwórcy odpadów boją się zmian w przepisach

Unia Europejska ustanowiła wysoki poziom recyklingu materiałów z pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wynosi 95% i wiele firm, zajmujących się kasacją pojazdów  na Starym Kontynencie wykazało gotowość udoskonalenia swoich technologii by pomóc w osiągnięciu tego poziomu.

Innego zdania są przedsiębiorcy na zachód od Odry. Zaproponowana przez niemiecki rząd ustawa środowiskowa zmartwiła tamtejszych właścicieli firm, którzy obawiają się, że stracą pracę a kasacja aut wkrótce "odejdzie do lamusa" jeśli zmiany do Technicznych Instrukcji dot. Jakości Powietrza (TA Luft) zostaną zaakceptowane i zaczną obowiązywać.

Birgit Guschall-Jaik z Federalnego Stowarzyszenia Gospodarki Surowcami i Odpadami (BVSE) powiedziała:

Zapisy w proponowanym dokumencie pozwalają przypuszczać, że TA Luft w nowym brzmieniu będą bardziej ambitne niż wersja obecnie obowiązująca. Jeśli nowela wejdzie w życie, większość przedsiębiorstw, zajmujących się kasacją aut będzie musiało zakończyć działalność.

Zapowiedziała jednak, że BVSE robi wszystko, by do tego nie doszło. Przyznaje, że przepisy, hamujące działalność przedsiębiorstw sprawią, że 95% recyklingu aut stanie się celem bardzo odległym i niemal niemożliwym do zrealizowania, stając w sprzeczności z dyrektywami unijnymi.

Branża recyklingu metali nie jest osamotniona w przeświadczeniu, że nowe zapisy, mające obowiązywać w TA Luft, są mało praktyczne. W komentarzu z początku stycznia br. konsorcjum stowarzyszeń z sektorów energetycznego i pożytku publicznego zwróciło uwagę, że z technicznego punktu widzenia realizacja zapisów w noweli TA Luft jest awykonalna. 

Przedstawiciele Fachverband Holzenergie (firmy, będącej członkiem Stowarzyszenia Energii Odnawialnej) uważają także, iż przewidywane w dokumencie bezpodstawne zaostrzenie wymogów odnośnie poziomu emisji zanieczyszczeń zagraża przyszłości większości elektrociepłowni, uzyskujących energię z biomasy.

Oprac. na podst. www.recyclingtoday.com

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.