Przyszłość branży odpadowej w Europie - prognozy i plany na najbliższe lata

Przyszłość branży odpadowej w Europie – prognozy i plany

W obliczu zbliżającego się końca roku warto wspomnieć jakie zmiany czekają Unię Europejską jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. Nie będą to zmiany gwałtowne, ale stopniowe. Na pewno będą jednak istotne. Dotyczyć mają trzech zagadnień – mody, opakowań i baterii. Plany są ambitne, ale czy uda się je wszystkie zrealizować? Zapraszamy do lektury artykułu.

Moda na recykling

Jeśli chodzi o tekstylia, Komisja Europejska pragnie, aby firmy modowe bardziej zaangażowały się w proces gospodarki odpadami, zbierając część swoich odpadów tekstylnych lub płacąc opłatę na wsparcie zbiórki odpadów przez lokalne władze. Zmiany te mają nastąpić do 2028 roku. Co ważne na podstawie Dyrektywy 2009/125/EC (Ecoproject Directive) przewiduje się bardziej skoncentrowane podejście. Produkty mają być projektowane z myślą o gospodarce o obiegu zamkniętym, czyli mają być trwałe, niezawodne, wielokrotnego użytku, naprawialne i modernizowalne. Mają również zawierać materiały, pochodzące z recyklingu.

Mniej znaczy więcej

Branża opakowań nieustannie się rozwija, generując przy tym coraz więcej odpadów. Zaproponowano zatem rozwiązanie, które ma na celu zmniejszenie jego wpływu na środowisko. Dyrektywa UE dotycząca opakowań ma zagwarantować, że od 1 stycznia 2030 roku wszystkie opakowania będą zaprojektowane z myślą o recyklingu. Inne rozwiązanie dotyczy również osiągnięcia celu jakim jest 40% recyklingu odpadów opakowaniowych do 2040 roku dla opakowań na wynos. W grę wchodzi również minimalizowanie rozmiaru opakowań zarówno pod względem wagi, jak i objętości.

Do trzech (lub więcej) razy sztuka

Ostatnie, choć nie najmniej ważne w naszym zestawieniu, są baterie. W tym roku weszły w życie nowe przepisy. Na ich podstawie baterie mają być zbierane, ponownie używane i przetwarzane. Jednak mamy wrażenie, że UE dotknęła zaledwie czubka góry lodowej. Rozporządzenie 2023/1542 z 12 lipca 2023 dotyczące baterii i zużytych baterii to tylko pierwszy krok, w którym wspomniano o całym cyklu życia baterii. Od 2025 roku stopniowo realizowane będą cele dotyczące efektywności ich recyklingu oraz odzysku materiałów. Do 2027 roku elektroniczne produkty muszą mieć wymienne i zdejmowalne baterie. Ma to umożliwić dłuższą żywotność sprzętu, promować ponowne jego wykorzystanie i zmniejszyć ilość elektro-odpadów.

Na podstawie artykułu „The circular economy is coming to Europe. Here’s how” dostępnego tutaj

Podobne wpisy