!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Polska "liderem"? Dane nie pozostawiają złudzeń

Zaledwie trzy europejskie kraje są na dobrej drodze do realizacji postanowień tzw. Traktatu Paryskiego, jak wynika z opublikowanego wczoraj (28.03) rankingu. „Na pierwszym miejscu plasuje się Szwecja, tuż za nią Niemcy i Francja. Niechlubne pierwsze miejsce od końca przypada natomiast Polsce, druga lokata należy do Włoch. Za nimi Hiszpania i Czechy” – czytamy na transportenvironment.org.

Zdaniem autorów publikacji na wspomnianej stronie internetowej, zamykające stawkę kraje (szczegółowy ranking można znaleźć TUTAJ) „dążą do bojkotu propozycji zmian, przedstawionych przez Komisję Europejską w rozporządzeniu ESR” (Effort Sharing Regulation) w sprawie rocznych wiążących ograniczeń emisji gazów cieplarnianych.

ESR w swoich paragrafach nawiązuje do 60% wskaźnika emisji gazów cieplarnianych w samej tylko Europie i nakłada na poszczególne kraje członkowskie UE obowiązek ograniczenia emisji CO2 i NO2, jako nieprzekraczalny termin ustanawiając okres 2021-2030. Wymogiem ograniczenia emisji tychże gazów mają być w szczególności objęte następujące sektory gospodarki: transport, budownictwo, rolnictwo i gospodarka odpadami.

Femke De Jong, dyrektor ds. polityki UE w organizacji Carbon Market Watch, powiedziała:

Politycy unijni, przedstawiający się jako liderzy kwestii klimatycznych, powinni dążyć do załatania luk w kluczowych zapisach prawa unijnego, traktującego o ochronie klimatu i nawoływać do ambitnego działania na rzecz tejże ochrony. Jedynie dzięki zdecydowanym działaniom ustawodawcy będą w stanie zagwarantować obywatelom europejskich krajów korzyści, płynące z życia w zdekarbonizowanym społeczeństwie. Jedną z takich korzyści jest czyste powietrze.

Carlos Calvo Ambel, analityk ds. energii i transportu organizacji Transport&Environment, powiedział natomiast:

ESR to najważniejsza ustawa klimatyczna, która pozwoli Europie na implementację zapisów z Traktatu Paryskiego. Jednakże większość krajów chce zniweczyć te plany, wykorzystując kruczki prawne by przejść nad tym do porządku dziennego i wrócić do swoich wcześniejszych praktyk biznesowych.

Obecnie trwają negocjacje przedstawicieli krajów UE na temat ich zaangażowania w działania, wynikające z postanowień ESR. Gdy tylko strony dojdą do porozumienia, rozpoczną się rozmowy z Parlamentem Europejskim. Unijne prawo klimatyczne w ostatecznym brzmieniu ma zostać zatwierdzone pod koniec bieżącego roku.

Oprac. na podst.  www.transportenvironment.org

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.