!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --

Selektywna zbiórka odpadów kluczem do sukcesu

Kiedy w lutym 2016 roku w Walencji startował projekt IMPACTPapeRec, jego głównym celem było dalsze zwiększanie poziomu selektywnej zbiórki odpadów papierowych przeznaczonych do recyklingu. Po ogłoszeniu chińskiego embarga na niektóre rodzaje odpadów program ów zyskał na znaczeniu, o czym rozmawiano w Brukseli na specjalnej konferencji.

Powraca temat chińskiego zakazu transportu odpadów.  Poszczególne państwa Unii Europejskiej muszą rozważyć różne opcje poradzenia sobie z narastającym problemem i podjąć stosowne kroki w stosunkowo krótkim czasie. Kwestia ta jest na tyle poważna, że stanowiła główny wątek konferencji w Brukseli, poświęconej projektowi IMPACTpapeRec.

Kluczem do rozwiązania problemu odpadów, które będą musiały trafić na inne rynki lub zostać zagospodarowane w kraju, w którym powstały, ma być selektywna zbiórka. Mówił o tym Kestutis Sadauskas dyrektor odpowiedzialny za gospodarkę o zamkniętym obiegu w Komisji Europejskiej.

Konferencja zgromadziła ponad 80 profesjonalistów z branży gospodarki odpadami i przemysłu papierniczego, jak również polityków i przedstawicieli europejskich miast.

IMPACTPapRec, projekt finansowany przez Horizon 2020 – program badawczy UE, zgromadził 19 partnerów z kilku europejskich krajów, w tym także tych, w których poziom recyklingu jest niski, jak Polska, Rumunia, Bułgaria, oferując im platformę, która umożliwi znalezienie nowych sposobów na zwiększenie sukcesu selektywnej zbiórki odpadów.

Sylvain Lhote, dyrektor generalny CEPI, czyli Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego podkreślał konieczność dostosowania systemów selektywnej zbiórki odpadów do normy EN 643, obejmującej klasy papieru i tektury do recyklingu. – W obliczu walki ze zmianą klimatu mamy jedynie kilka lat by zoptymalizować gospodarkę odpadami i recykling w każdym kraju w Europie – przekonywał w Brukseli.

Oprac. na podst. Recycling International

Więcej w tym dziale

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.